Urządzenia do obróbki drewna, czyli jaką piłę kupić? Parę kwestii o piłach tarczowych.


Powinno się zacząć od tego, że w szeroko rozumianej definicji piła to urządzenie, lub jego fragment. Prawie zawsze ma ząbkowane ostrza, które przecinają różnorakie produkty – metale, drewno, kamienie, ciała stałe itp. Noże pił są poruszane przez mechanizm korbowy w różny sposób, a jest on zależy od rodzaju piły.

Tarcza do piły tarczowej
Są także maszyny w których ostrze wdraża się w pracę przy pomocy energii elektrycznej, wodnej czy parowej, lecz są też takie, gdzie siłą napędową są ludzkie mięśnie. Nie od dziś piła jest znajomym ludziom urządzeniem, gdyż styczność z nią mieliśmy już w starożytności. Naturalnie wtedy była to tylko namiastka, nie przypominająca ówczesnych maszyn.

Współcześnie jest bardzo dużo modeli pił, a stałe modernizacje i akcesoria sprzętowe sprawiają, że dziedzina ta nieustannie się rozwija. Najprościej mówiąc piła zazwyczaj składa się z ostrza który ma ostre zęby. Taki system jest rozpięty na specjalnej budowie – ramie, lub uchwycie, za tą sprawą może się poruszać i ciąć materiały.

Jednym z wyjątków są piły tarczowe, ponieważ mają one okrągły – kolisty układ. W takich piłach ostre ostrza- zęby są usytuowane na obwodzie tarczy. Brzeszczot tego narzędzia (zobacz narzędzia proline) wytwarzane jest ze stali, a ostrza są zespolone z nim i tworzą jedną całość. Rodzaj i forma ostrzy jest uzależniona od tego do cięcia jakiego rodzaju produktu jest dedykowana piła (źródło artykułu). Przymiotami, które warunkują typ ostrzy jest na przykład to, czy materiał, który będzie rozcinany jest mocny czy giętki, czy jest wilgotny, czy wysuszony. Znaczącym aspektem jest też to jak dużej dokładności przecięcia oczekujemy. Brzeszczoty, które mają piły tarczowe mogą posiadać kształt klinowaty, kwadratowy, lub łukowaty – co jest zależne od przeznaczenia.


Wyróżniamy kilka rodzajów pił w tym gatunku. Pierwszym z nich jest piła stołowa – najczęściej stosowana, dedykowana do rozcinania podłużnego. Kolejna jest ukośnica – za jej sprawą możemy rozcinać pod kątem, kolejna to piła wahadłowa – wyprodukowana do przecinania w poprzek, występuje także ramieniowa – do cięcia w poprzek, znajdzie się też piła panelowa – ten rodzaj jest zautomatyzowany i ma przeznaczenie w dużych przedsiębiorstwach meblarskich, wyróżnić możemy także piłę formatową – stosowaną w małych firmach, tnie w wielu kierunkach.

Tags: materiał, metal, Starożytność, surowiec, tworzywa, zakładach