Na czym polega ściąganie należności oraz jakie prawa przysługują dłużnikowi?


Kredyty, chwilówki - coraz więcej rodaków zadłuża się w różnych instytucjach. Wszystko jest dobrze, dopóki spłacamy raty o czasie, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniędzy na terminowe oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, jeśli zgłosi się do niego jednostka windykacyjna. Co robić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Co to jest windykacja i jakie są jej typy? Na początek chcę objaśnić, iż windykacja to nie jest to samo, co egzekucja komornika.


należności
Author: Daniel Deppe
Source: http://www.flickr.com
Choć główny ich zamysł wydaje się być ten sam – czyli odebranie należnych pieniążków, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach. Windykacja wierzytelności to typ mediacji między dłużnikiem a osobą czy instytucją, która udzieliła pożyczki (więcej: więcej zobaczysz tu). Zawżdy opiera się na dialogu.

Czy jakiś komentarz ze strony zainspirował Cię do pozostawienia swej opinii? Szalenie nam miło. Zatem nie czekaj i pisz coś!

Windykator, reprezentujący konkretną osobę czy firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika ( jak czyni to egzekutor), tylko robi wszystko, żeby dobrowolnie parafował on ugodę. Dzięki temu najczęściej udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby i możliwości obu stron. W rzeczywistości wygląda to tak, że osoba chcąca odebrać swe pieniążki, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości wypadków pożyczający odzyskuje należne mu pieniądze pomniejszone rzecz jasna o prowizję. Jest to wygodne, dlatego że nie musi się zajmować całym przebiegiem osobiście. Najczęściej stosowane są dwa warianty windykacji: pojednawcza – polega na przesyłaniu upomnień i regularnym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze, sądowa – gdy windykacja polubowna nie działa, firma windykacyjna (zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie) kieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wejdzie już komornik.

windykacja
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika zawsze najlepszym rozwiązaniem jest windykacja polubowna, bowiem istnieje szansa, żeby się dogadać oraz nie pogrążyć się w dalsze opały.

Emocjonuje Cię opisywana tematyka? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (http://mechanika-service.com/) bardzo podobnego artykułu - on też jest godny uwagi.

Dobrze jest pamiętać, iż tak wierzycielowi, jak także reprezentującej go firmie windykacyjnej, finalnie zależy na odebraniu funduszy – będą zatem robić wszystko, aby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach. I jeszcze jedna istotna uwaga. Osoba zadłużona nie ma obowiązku zapraszać windykatora do mieszkania.

Tags: firma, fundusze, dłużnik, egzekutor