Na czym polega ściąganie należności oraz jakie prawa przysługują dłużnikowi?


Kredyty, chwilówki - coraz więcej rodaków zadłuża się w różnych instytucjach. Wszystko jest dobrze, dopóki spłacamy raty o czasie, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniędzy na terminowe oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, jeśli zgłosi się do niego jednostka windykacyjna. Co robić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Co to jest windykacja i jakie są jej typy? Na początek chcę objaśnić, iż windykacja to nie jest to samo, co egzekucja komornika.

należności
Author: Daniel Deppe
Source: http://www.flickr.com
Choć główny ich zamysł wydaje się być ten sam – czyli odebranie należnych pieniążków, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach. Windykacja wierzytelności to typ mediacji między dłużnikiem a osobą czy instytucją, która udzieliła pożyczki (więcej: więcej zobaczysz tu). Zawżdy opiera się na dialogu.

Czy jakiś komentarz ze strony zainspirował Cię do pozostawienia swej opinii? Szalenie nam miło. Zatem nie czekaj i pisz coś!

Windykator, reprezentujący konkretną osobę czy firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika ( jak czyni to egzekutor), tylko robi wszystko, żeby dobrowolnie parafował on ugodę. Dzięki temu najczęściej udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby i możliwości obu stron. W rzeczywistości wygląda to tak, że osoba chcąca odebrać swe pieniążki, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości wypadków pożyczający odzyskuje należne mu pieniądze pomniejszone rzecz jasna o prowizję. Jest to wygodne, dlatego że nie musi się zajmować całym przebiegiem osobiście. Najczęściej stosowane są dwa warianty windykacji: pojednawcza – polega na przesyłaniu upomnień i regularnym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze, sądowa – gdy windykacja polubowna nie działa, firma windykacyjna (zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie) kieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wejdzie już komornik.windykacja
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika zawsze najlepszym rozwiązaniem jest windykacja polubowna, bowiem istnieje szansa, żeby się dogadać oraz nie pogrążyć się w dalsze opały.

Emocjonuje Cię opisywana tematyka? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (http://mechanika-service.com/) bardzo podobnego artykułu - on też jest godny uwagi.

Dobrze jest pamiętać, iż tak wierzycielowi, jak także reprezentującej go firmie windykacyjnej, finalnie zależy na odebraniu funduszy – będą zatem robić wszystko, aby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach. I jeszcze jedna istotna uwaga. Osoba zadłużona nie ma obowiązku zapraszać windykatora do mieszkania.

Tags: firma, fundusze, dłużnik, egzekutor