Zanim zbudujesz zburz


Zbudowanie własnego domu to niemałe przedsięwzięcie. Niekiedy jednak zanim postawimy dom, musimy wyburzyć inny budynek. Zwykle decydujemy się wolny grunt, gdzie nie stoi żaden budynek. Może się jednak zdarzyć, że ziemia oferowana jest razem z nieruchomością przeznaczoną do rozbiórki – wówczas rzecz jasna trzeba dokonać wyburzenia stojącego budynku. W tym celu należy wynająć firmę, która realizuje tego typu zadania.

wyburzanie
Author: SLAC National Accelerator Laboratory
Source: http://www.flickr.com
Mogłoby się wydawać, że rozbiórka budynku jest znacznie łatwiejsza niż jego postawienie, ale niekoniecznie. Jest to nader złożony proces, który wymaga realizacji szeregu istotnych kroków. Nie można tak po prostu chwycić za młot i zacząć demontować dotychczasowy budynek – musimy wcześniej dokonać różnych formalności zanim weźmiemy się za typową rozbiórkę .
Kwestię rozbiórki budynków określa ustawa Prawo Budowlane i różne rozporządzenia. Oczywiście istnieją przypadki kiedy daną budowę można rozebrać bez zbędnych formalności – tyczą się one tych nieruchomości, których zbudowanie nie wymagało zezwolenia na budowę. Jednakże w przypadku większości nieruchomości takie pozwolenie jest niezbędne, a więc i przy ich rozbiórce również należy dokonać konkretnych formalności.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź tutaj cięcie cegieł inne tego typu materiały - one też są wartościowe.

Zgłoszenie rozbiórki zgłasza się miejscowemu staroście.
Kiedy już uzyskamy pozwolenie na rozbiórkę powinniśmy wynająć fachową ekipę, która wykona niezbędne prace (zobacz szczegóły). Nad wszystkimi takimi pracami musi czuwać rzecz jasna kierownik, posiadający stosowne uprawnienia. Najlepiej nająć firmę, która nie tylko zajmie się rozbiórką nieruchomości, ale też wywiezieniem i utylizacją gruzu i pozostałych materiałów powstałych po zburzeniu. W przypadku domów jednorodzinnych do wyburzenia zazwyczaj wystarcza typowy sprzęt taki jak ciężkie młoty zamontowane na koparkach, ale może się także zdarzyć, że do wyburzania będą potrzebne materiały wybuchowe. Rzecz jasna im bardziej złożonych technik i narzędzi trzeba będzie użyć do rozbiórki nieruchomości, tym cena za usługi będzie większa. Zwykle zależy ona też od rozmiaru budynku, który ma być zdemontowany i od tego, czy w koszt mają być wliczone usługi dodatkowe, jak na przykład wspomniana wywózka gruzu czy inne.

Tags: dom, budynek, Technik