Zakup czy budowa domu?


Decydując się na usamodzielnienie i niezależność, jednym z kuszących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może okazać się budowa własnego domu. Koszty, w zależności od lokalizacji, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub kupno nowego mieszkania od dewelopera w samym centrum większego miasta.
domy pasywne
Author: www.schueco.pl
Nie da się precyzyjnie określić kosztów poniesionych w związku z budową domu, ponieważ jest zbyt wiele czynników, powiązanych z poszczególnymi etapami budowy, które najczęściej bywają trudne do wyliczenia.

W przytaczanych wyliczeniach nie bierzemy pod uwagę ceny nabycia działki budowlanej, który uzależniony jest od lokalizacji.

Wszelkie koszty należy podzielić na cztery najważniejsze grupy. 1. Stan zerowy, czyli wszelkie prace ziemne między innymi fundamenty, ściany, stropy i schody zlokalizowane poniżej linii gruntu. 2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany konstrukcyjne i działowe, stropy, schody, konstrukcja dachu oraz materiały izolujące.3. Stan surowy, zamknięty, czyli okna i stolarka drzwiowa.4. Prace wykończeniowe - etap absorbujący najwięcej środków - instalacje, tynki, posadzki itd..

Dom
Author: Jens Mayer
Source: http://www.flickr.com
Trzeba w tym przypadku pamiętać, że rozważając gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która oczywiście będzie droższa).

Sporym ułatwieniem są gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już oszacowane koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztowała budowa naszego domu. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty m. in. właśnie z tego powodu. Średni koszt nabycia takiego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze zainwestowane, dlatego, że pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie zawierał nasz, wymarzony dom.

Jako że kwoty wydawane na budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie musimy ponieść w w ciągu życia, warto się tym zainteresować, aby zdecydować się na taki dom, który będzie nam odpowiadał. Często zdarza się, że mamy „w głowie” dany projekt, ale nie umiemy architektowi go wyjaśnić. W tym przypadku oglądanie gotowych projektów domu może nam pomóc. I tym samym da możliwość zachować dużą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na nabycie indywidualnego projektu.

Niezależnie od tego, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których często najważniejszym jest lokalizacja. Nie można zapominać, że aby mieszkać w wygodnym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który nabywając większą działkę ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką umożliwia wykonanie wszelkich czynności i załatwienie niezbędnych formalności, związanych z budową domu przez firmę deweloperską.

Nie zwlekaj i zobacz w najświeższym tekście, w jaki sposób podchodzi do takiego tematu inny autor - jego wpis także jest bardzo ekscytujący!

Pozostaje więc rozważyć wszystkie korzyści i konsekwencje i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.

Jeśli budujesz dom dodatkowe informacje dostępne na stronie Bud.Tags: schody, dom, projekty, budowa, rozwiązanie