W jaki sposób zapobiec problemów przed zaakceptowanie umowy - fachowe opiniowanie umów.


Każdy z nas zawarł w życiu niejedną umowę. Są to konwencje świadczenia usług internetowych, umowy podpisane z operatorem komórkowym oraz umowy najmu mieszkania. Natomiast ilu z nas przed zawarciem takiej umowy, konsultowało ją z adwokatem oraz doradcą finansowym?

Umowy handlowe
Author: Dan Moyle
Source: http://www.flickr.com
W zasadzie prawie nikt. Statystycznie co dwudziesty Polak poczłapie po poradę do specjalisty z dziedziny prawa i finansów. I właśnie tu popełniamy pierwszy jak i jeden z poważniejszych błędów przed zawarciem jakieś umowy.

Zilustruję jeden przykład, który przytrafił się w rzeczywistości: zatem dana firma informatyczna podpisała konwencję wynajmu lokalu na czas 3 lat. Prócz tego w umowie było zapisane, iż nie ma możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Po pierwszym roku funkcjonowania firma wpadła w zadłużenie jak i rozpoczęły się schody powiązane ze spłatami rat czynszu. Firma próbowała kompromisowo rozwikłać umowę, na nieszczęście nie powiodło się.Firma ogłosiła upadłość jak i jej aktywa zostały sprzedane na poczet oddania zadłużenia. Obecnie przemyślmy sytuację, jeżeli przed zawarciem umowy poradzić się prawnika. W dzisiejszych czasach profesjonalne opiniowanie umow to jedna z usług proponowanych przez co najmniej wszelkie kancelarie prawne. Dla każdego prawnika wymogiem będzie znanie prawa handlowego.
Alicja Radziszewska
Prawo umów handlowych jest to jeden z postulowanych przedmiotów na studiach prawniczych jak i tym samym można śmiało stwierdzić, że umowy handlowe będą znane prawnikom (zobacz podmiot prawa autorskiego) na pamięć. Owa porada prawna czy profesjonalne opiniowanie umów stanowią drobny koszt w porównaniu do zysków (lub braku strat) odniesionych z racji uniknięcia podpisania umowy, jaka działa na naszą szkodę.


Prawo umów handlowych jest to niebywale zawiłe prawo, jednakże prócz tego należy mieć biegłość zrozumienia słowa pisanego, jakie bardzo często jest niezrozumiale napisane dla szarego człowieka. Tymczasem wydatek paruset złotych przed podpisaniem któregokolwiek dokumentu jest w stanie nas ochronić (nas i naszych bliskich) przed sankcjami finansowymi oraz prawnymi, które są w stanie na nas ciążyć do końca naszego życia.

Tags: dokument, firma, prawnik, długi, Doradca finansowy