W jaki sposób zakupić leciwy domek na wsi? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę


Śnisz o domku z dala od miejskiego zgiełku? Pragniesz posiadać domek letniskowy na wsi, a może planujesz się tam przeprowadzić i rozpocząć prowadzić pensjonat? Niezależnie o tego, co pragniesz czynić, odpowiednio przygotuj się do inwestycji i odpowiedz sobie na pytanie: „Czy naprawdę potrzebuję tej zmiany?”.

jak to jest mieszkać na wsi
Author: Sideshow Bruce
Source: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności ów wyśniony budynek powinniśmy znaleźć we własnej głowie. Należałoby zadać sobie kilka pytań: „Jakie korzyści będą płynęły z posiadania domku na wsi?”, „Do czego on właściwie jest nam nieodzowny?”, „Czy chcemy mieć tylko dom na weekendy, czy będziemy mieszkać tam na stałe?”. Odpowiedzi najlepiej spisać na karteczce, a potem zbadać wszelkie plusy oraz minusy bycia posiadaczem wiejskiej nieruchomości. Jeśli nadal będziemy chcieli ją mieć, warto rozpocząć poszukiwania. Lepiej nie poddawać się emocjom. Bowiem może się okazać, iż ładny dom nad jeziorem latem, będzie strapieniem w miesiącach zimowych - czytaj tutaj więcej.

Wiekowy dom (Heliodon - usługi budowlane kraków) na wsi możemy nabyć już za 20 tys. zł. Trzeba tylko pamiętać, że na ogół to ruina wymagająca kapitalnego remontu, a wręcz stawiania od nowa. W takim przypadku czekają nas roboty wyburzeniowe. Czasem można trafić na domek za 70 tys. zł w absolutnie świetnym stanie. Trzeba cierpliwie się rozglądać. Wskazane jest przeglądać ogłoszenia w lokalnej prasie, obserwować aukcje organizowane w Urzędach Gminy. Dobrze także popytać przyjaciół, porozmawiać z sołtysami. Budynek w środku lasu może i jest malowniczy, jednak nim go kupimy, warto zweryfikować, czy jest tam energia. Albowiem podłączenie prądu do posiadłości może dużo kosztować – nawet paręnaście tysięcy złotych.



piękny domek
Author: Jeffrey Beall
Source: http://www.flickr.com
Na pewno również musimy liczyć się z kosztami remontu czy budowy (albo rekonstrukcji), ewentualnie wpisać w przeglądarkę wyburzenia Śląsk. Już na samym początku warto zrobić kosztorys, obliczyć wszystkie przewidywane, hipotetyczne koszty - odnośnik. Doliczyć do tego 25 proc. zapasu i mieć nadzieję, że to starczy. Pomocny może okazać się projektant, który podpowie, co można zrobić, jakie przebudowy dobrze jest (czy koniecznie trzeba) wykonać, a potem dobrze jeśli te projekty zweryfikuje obeznany budowlaniec.

Tags: las, inwestycja, Kosztorys