W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo na drodze?


W naszym kraju co rok przybywa coraz więcej aut. Standardem powoli staje się sytuacja, kiedy w danej rodzinie posiadamy nie jeden a dwa pojazdy. W związku z tym rośnie ruch na drogach. Na całe szczęście budowanych jest również coraz więcej zaawansowanych technologicznie tras i autostrad, które dzięki właściwej technice budowy a także dobremu oznakowaniu znacząco zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa.

renomowany producent odblasków na drogach
Author: Doug Kerr
Source: http://www.flickr.com
Bardzo istotną kwestią jeśli chodzi o skonstruowanie nowoczesnej, całkowicie bezpiecznej drogi szybkiego ruchu jest właściwe jej oznakowanie (http://www.malowanielinii.com/oznakowanie/oznakowanie-fabryk-i-hal-produkcyjnych/). Wszelkiego rodzaju znaki poziome oraz pionowe mogą nam pomóc w orientacji a także informują o poleceniach i organizacji ruchu. Zarządcy i konstruktorzy dróg wciąż jednak próbują nowych rozwiązań, jakie w jeszcze większym stopniu przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jednym z przykładowych rozwiązań jest PEO czyli Punktowy Element Odblaskowy. Jest to rozwiązanie, które obok kwestii bezpieczeństwa dba także o odpowiednią organizację ruchu.

Elementy odblaskowe na drodze w niezwykle widoczny sposób mogą wydzielić pas jazdy czy zaznaczyć punkty , które są mało bezpieczne na drodze. Co istotne, te wykonane z wysokiej jakości plastiku elementy są pomocne szczególnie w nocy przy doświetlaniu przejść dla pieszych. Użycie konkretnych kolorów w PEO pomaga nam także odnaleźć się na drodze w ciągu podróży - białe odblaski mogą bowiem wskazywać np. krawędź drogi a pomarańczowe inny jej fragment - więcej informacji. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest na pewno fakt, iż elementy te mogą być wytwarzane w różnych wielkościach oraz kształtach.Elementy odblaskowe na drodze to składnik obowiązkowy każdej nowej drogi, która chce spełniać standardy bezpieczeństwa. Ciężko bowiem jest sobie pomyśleć o nowoczesnych drogach bez tych odblasków. Powinny być trwałe oraz solidnie wykonane. Do ich produkcji używa się zazwyczaj plastik, ceramikę a nawet metal. Wszystkie te elementy musi wyróżniać odpowiednia trwałość i wytrzymałość na zmienną pogodę. Obecnie mamy do wyboru naprawdę szeroką gamę PEO - od prostych, plastikowych elementów, które odbijają światło aż po zaawansowane urządzenia wyposażone w diody LED i które są zasilane promieniami słonecznymi - czytaj artykuł. Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie one polepszają nasze bezpieczeństwo na drogach, począwszy od tych miastowych po długie autostrady oraz drogi krajowe.

Tags: samochody, bezpieczeństwo, odblaski, pieszy