W jaki sposób zachowywać się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? O czym pamiętać, czego nie robić, by nie pogorszyć swojej sytuacji?


Gdy ktoś zaprasza nas na rozmowę o pracę to znak, że nasze CV oraz list motywacyjny spodobały się osobie rekrutującej. Rozmowa ma na celu lepsze poznanie i zweryfikowanie podanych przez nas informacji. By więc dobrze wypaść na takiej spotkaniu trzeba być faktycznie świetnie przygotowanym.

asessment center
Author: www.s-lab.pl
Source: www.s-lab.pl
Rozmowa o pracę trwa z reguły od dwudziestu minut do czasem godziny, choć to oczywiście zależy od wielu czynników. Niektóre z firm proszą kandydatów, aby wypełnić test, który pokaże nasze umiejętności. Powszechne są też tak zwane assesment center, to znaczy udział w zadaniach w grupach, które sprawdzą to, jak odnajdujemy się pracując w grupie. W tej sytuacji spotkanie rekrutacyjne będzie trwało dłużej, natomiast z reguły kandydat dostaje o tym wcześniej informacje.Czasem również po wstępnej rozmowie następuje kolejna - dłuższa, w jakiej zakwalifikowany dalej kandydat musi się wykazać w bardziej konkretnych zadaniach. Odnośnie samej rozmowy kwalifikacyjnej, to należy zapamiętać, aby zjawić się schludnie ubranym, należy też wiedzieć co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej - por. . Po pierwsze trzeba jasno oraz w konkretny sposób odpowiadać na pytania oraz nie kłamać. Jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, lepiej od razu się przyznać, zamiast brnąć w zmyślanie, bo nic tym nie osiągniemy. Rozmowa kwalifikacyjna to swego rodzaju forma autoprezentacji, dlatego też pamiętajmy o tym co mówimy, lecz i o formie. Poprzez nasze zachowanie podczas tego typu rozmowy możemy ukazać, w jaki sposób radzimy sobie w stresujących sytuacjach, czy jesteśmy otwarci oraz komunikatywni. Takie informacje zdradza głównie mowa ciała, więc nie możemy o tym zapominać.

Podoba Ci się ten artykuł? Więc odsyłam do witryny - tam znajdziesz ciekawe informacje, które są przedstawieniem prezentowanego zagadnienia.


rozmowa kwalifikacyjn
Liczą się czyny, więc uściśnij rękę rekrutera pewnie, to zdradza pewność siebie, lecz nie do przesady. Usiądź wygodnie, lepiej się jednak nie opieraj, niewielkie pochylenie do przodu zdradza zainteresowania. Nie powinno się splątywać rąk, gestykulujmy nimi spokojnie i swobodnie. Powinno się utrzymać z osobą rekrutującą kontakt wzrokowy, nie wpatrujemy się w sufit albo w podłogę. Powinno się także uśmiechać się delikatnie. Przez ten, który jeszcze przed nami rozwój zawodowy będziemy przechodzić wiele rozmów kwalifikacyjnych, warto więc pamiętać o powyższych zasadach - więcej happyhr.pl/rozwoj-zawodowy.

Tags: Autoprezentacja, spotkanie, kontakt, CV