Swój dom czy mieszkanie? Zalety i wady obu.


Niemal na pewno większość z nas marzy o prywatnym, nawet małym lokalu. Niemało osób chciałoby większej oraz bardziej samodzielnej przestrzeni i decyduje się na domy – również te stawiane prywatnymi środkami, jak i już gotowe do kupienia u dewelopera. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety, lecz także minusy.


Mieszkania akurat są mniej kosztowne niż domy. Jest to zależne zasadniczo od rozmiaru oraz położenia mieszkania. Im mniejszy metraż, tym niższa cena. W wypadku mieszkań można nabyć nawet kawalerki bądź mieszkania dwupokojowe, które naturalnie są o sporo tańsze niż mieszkania obszerniejsze, kilkupokojowe, nie mówiąc nawet o domach. Jednak jeżeli ktoś nie dysponuje odpowiednią gotówką albo normalnie nie musi mieć obszernego metrażu, to dla niego takie mieszkanie będzie dobrym rozwiązaniem.
mieszkanie
Author: Stacie
Source: http://www.flickr.com

Dla rodzin z pociechami najbardziej odpowiadające będą mieszkania minimum trzypokojowe. Tak samo najmłodsi, jak i rodzice, muszą mieć swoją przestrzeń a także miejsce, w którym swobodnie mogą robić to, co lubią, pracować, bawić się, grać w gry komputerowe, czytać itp. Minimalne trzypokojowe mieszkanie w dużym mieście, np. Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku, nawet jeśli powierzchniowo nie jest szczególnie duże (powiedzmy 50-60 metrów kwadratowych), jest znacznym wydatkiem. Uśredniając trzysta albo i trzysta pięćdziesiąt tysięcy złotych to często pojawiająca się cena za takie lokum. W zamian mamy jednak głównie świetną lokalizację – duże miasto, wszędzie jest dobry dojazd, komunikacja autobusowa, jest wiele szkół, szpitali, urzędów a także miejsc pracy.

Jednak jeżeli ktoś nie musi koniecznie mieszkać w samym centrum, lecz niedaleko miasta, to dobrym wyjściem jest kupno albo budowa domku jednorodzinnego, albo zamieszkanie w tzw. bliźniaku albo szeregówce.


Zakup takiego domu to często koszt przybliżony do ceny mieszkania w mieście, jednak komfort jest pod wieloma względami większy – duża przestrzeń, własny ogródek i również garaż. Jeżeli bierzemy pod uwagę zakup, to nowe domy łódź, Gdańsk, Warszawa, ale także i mniejsze miasta posiadają w swojej ofercie. Trzeba przejrzeć oferty deweloperów ewentualnie pośredników - zobacz nowe domy (zobacz ofertę: dom koszalin kilińszczaków) w Łodzi.

Jak można zauważyć, zarówno kupno mieszkania, jak i domu, ma swoje plusy, lecz i minusy. Przed zakupem wymarzonego lokum trzeba dobrze przemyśleć swą decyzję, zastanowić się, czego najbardziej potrzebujemy, a wtedy z pewnością wybierzemy lokum dla nas najlepsze.

Tags: mieszkania, szkoły, deweloperzy