Stabilizowanie podłoża jako właściwy wybór lepiszcza


Stabilizacja bazy to proces polegający na zdobyciu przy optymalnej wilgoci jednolitej kompozycji składającej się z kruszywa, albo gruntu miejscowego, oraz należycie dobranego lepiszcza hydraulicznego. Stabilizacja podłoża to odpowiedni dobór łącznika, jaki zezwala osiągnąć oczekiwane parametry wytrzymałościowe podbudowy pomocniczej, podstawowej, bądź ulepszonego fundamentu. Otrzymana w procesie stabilizacji połączona warstwa konstrukcyjna jest wodo i mrozoodporna i nie ulega deformacjom.
budowanie drogi
Stabilizacja podłoża utwardza i doskonali podstawy drogowe, wzmacnia i ulepsza pole pod płyty lotniska, budynki, magazyny - zobacz Odpowiednio się sprawdza przy budowie dróg leśnych i dojazdowych. Aby sprawdzić sytuacje wodno-gruntowe, wypada zwrócić się o wsparcie do specjalistycznej firmy geotechnicznej, jaka na podstawie paru odwiertów obliczy pokłady i rodzaje podłoża, oraz stopień wód gruntowych. Pułap ten nie jest stały i jest w stanie się przekształcać w ciągu roku, szczytowy jest na ogół wiosną, najniższy, latem. Badania geotechniczne gruntu są w najwyższym stopniu miarodajne, gdy jest możliwość określić usytuowanie i kontur przyszłego domu, bo wówczas geotechnik wie, w jakich pozycjach wykonać odwierty, żeby badanie było wiarygodne .Jeżeli stawiany dom (projekty domów bliźniaczych) ma być podpiwniczony, warunki gruntowe najpoprawniej sprawdzić przed kupnem działki. Piwnic nie należałoby budować, gdy woda gruntowa bywa ogromnie wysoko, bo byłoby to zawiłe technicznie i drogie.

Niezależnie od specjalistycznego badania gruntu, warto przespacerować wokół działki i przyjrzeć się domom sąsdomom (polecamy szklane gniazdka elektryczne)w. Jest możliwość też obejrzeć doły melioracyjne i dostrzec, czy sporo jest w nich wody i czy są dobrze utrzymane, a także zajrzeć do studni gospodarskich, o ile są owe w sąsiedztwie i zobaczyć, na jakim pułapie jest w nich woda. Badania geotechniczne gruntu zezwolą stwierdzić, czy piwnica pobudowanego budynku nie będzie zalewana.

W Polsce nie ma uściślonych przepisów odnośnie badania gruntu, jednak jeśli działka występuje na terytoriach mokrych, architekt może zlecić takie badanie nim dokona adaptacji projektów.

Tags: budownictwo, budynki