Piła - widia doskonałym narzędziem dla każdego majsterkowicza


Większość panów jest zaangażowanymi majsterkowiczami wykonującymi różne przedmioty, na ogół z drewna, które są niezbędne w te powiązane są z potrzebą piłowania desek, listew, kantówek itp. Do cięcia niezbędne są piły. Wiadomo, że połowę sukcesu uzyskuje się dzięki odpowiednim narzędziom. Które piły - przetestuj wielopiła do drewna - https://mardrew.pl/mk,53,wielopily.html - są najodpowiedniejsze? Bez wątpienia najodpowiedniejsze są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby posiadają przylutowane osłony zrobione z bardzo twardego i wytrzymałego na ścieranie materiału. Surowcem tym są węgliki spiekane, w Polsce nazywane zjęzyka niemieckiego "widia" - wie diamand. (Węgliki spiekane w różnych krajach posiadają różne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta
Author: Proma Polska
Source: Proma Polska
Piły widiowe są bardzo precyzyjne - przerzynane krawędzie są gładkie, równe i z reguły nie wymagają późniejszej obróbki np. szlifowania czy strugania. Wiąże się to z tym, że węgliki spiekane zachowują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można używać w pilarkach większe prędkości obrotowe aniżeli przy standardowych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele rzadziej się tępią niż piły tradycyjne, dlatego można je rzadziej ostrzyć, chociaż jest to bardziej kosztowne i czasochłonne. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian wygięte na boki, dzięki czemu rzaz, czyli ślad po przebyciu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub brzeszczotu, dlatego też piła się nie klinuje w przecinanym tworzywie. Po jakimś czasie eksploatowania takiej piły odgięcie zębów maleje i za pomocą należytego urządzenia powinno się je korygować. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która naturalnie jest większa od grubości brzeszczotu lub tarczy piły.

Przy pomocy pił widiowych możemy rozcinać nie tylko drewno wiotkie lub mocne, zarówno wyschnięte jak i zwilgotniałe, ale też sklejki wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można wykorzystywać także do przepiłowywania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a nawet do cięcia stali oraz wyrobów ceramicznych. W zależności od przerzynanego materiału piły tarczowe mają różne średnice, różną liczbę zębów, przeróżną geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dostosować odpowiednią do obrabianego materiału piłę widiową, należy wprowadzić w wyszukiwarce internetowej hasło "globus piły".

piła
Author: GARDENA
Source: GARDENA
Na budowach w szeregu przypadkach można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. Na ogół są to elektryczne piły mechaniczne, w których wykorzystano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takim rozwiązaniu materiał nie jest przesuwane w momencie rozcinania i utrzymane są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tak dalej.

Tags: drewno, stopy, temperatura, aluminium, deski, piły, płyty, Płyty MDF, piły mechaniczne, brzeszczoty

Author: Jagna Falkenberg