Płaski dach - czym pokryć i jak porządnie zabezpieczyć?


Dach płaski to nie byle jakie wyzwanie dla architektów. Wbrew pozorom pionowa płaszczyzna komplikuje dokładne pokrycie dachu, służy powstawaniu mostków cielnych, a także naraża go na występowanie opadów i zanieczyszczeń czy powstawaniu wilgoci. W przeciwieństwie do dachu stromego stropodach wymaga lepszych produktów oraz izolacji.
<www>
Author: Krzysztof Lis
Source: http://www.flickr.com
Pokrycie dachu płaskiego wymaga zaaplikowania materiałów o ewidentnie większej szczelności. Na szczęście innowacyjne materiały hydroizolacyjne, takie jak styropian z papą pozostawiają znaczną dowolność w tworzeniu dachów (sprawdź modernizacja dachu płaskiego) płaskich. Dzięki temu są one nie tylko efektowne, ale również spełniają wymagania dotyczące właściwiej izolacji termicznej oraz przeciwwodnej. Płyty styropianu pokryte jedno- lub dwustronnie papą doskonale odpowiadają na wysokie wymogi dachu płaskiego. Papa przymocowana jest do styropianu dzięki kleju poliuretanowego, co oddziałuje na jej wytrzymałość i trwałość. Styropian z papą występuje w postaci płyt o grubości od 20 do 250 mm. Trzeba pamiętać, żeby przed mocowaniem płyt powierzchnię dachu wyczyścić, wysuszyć oraz zagruntować emulsyjną masą asfaltową. Szczególnie kluczowa jest paroizolacja, która usunie parę wodną z powierzchni dachu. Można w tym celu zastosować, np. membranę bitumiczną bądź folię polietylenową.

Zobacz również - montaż styropapy

Do właściwego rozprowadzenia wód opadowych na połaci dachu płaskiego idealne będą kliny dachowe. Występują zazwyczaj w dwóch wymiarach: 5x5 cm oraz 10x10 cm. Stosuje się je na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną. Klinami można zabezpieczać dach płaski na dowolnie dużych połaciach, nadając im prawidłowy spadek. Bardzo dobrze sprawdzają się do obróbki kominów, wywietrzników bądź okien połaciowych. Ich rolą jest zapewnienie zręcznego przejścia z powierzchni poziomej na pionową i zmniejszenie kąta załamania papy, za sprawą czego woda opadowa nie gromadzi się w bliskości kominów, świetlików czy ścian.



Montaż papy izolacyjnejMontaż papy izolacyjnej
Kliny dachowe zapobiegają, m.in. zbieraniu się wody opadowej wokół komina. materiały mają trójkątny kształt, co umożliwia użycie ich w nawet wyjątkowo niedostępnych miejscach. Wspaniale pomagają odprowadzić wodę z połaci, zapobiegając nie tylko pojawianie się wilgoci, ale również akumulowaniu się ciężkich| opadów, np. śniegu. Kliny dachowe mogą być oklejone papą lub nie. Te bez papy można pokryć nią dodatkowo osobiście. przytwierdza się je do połaci klejem bitumicznym.

Tags: dach, Produkty, papa