Oszacowanie ceny danej nieruchomości


Każdy, kto kupował lub sprzedawał mieszkanie wie, że całkiem inaczej widzimy koszt nieruchomości. Inaczej na nieruchomość spogląda ten, który sprzedaje, bo chce jak dużo zyskać i zupełnie inaczej patrzy osoba kupująca, która wolałby nie wydać za dużo. To często nie pomaga przy znalezieniu konsensusu.

Tak, więc konieczna okazuje się profesjonalna wycena nieruchomości, bo tylko tak można zyskać informacje ile, faktycznie, dana nieruchomość jest warta. Nie chodzi tu jedynie o mieszkania, ale również o działki, czy o np. kamienice. Nieruchomość przed sprzedażą musi być wyceniona, żeby nie sprzedano jej za zbyt małą cenę, ale również by nie została sprzedana za zbyt duża cenę. Nad tym wszystkim stoi litera prawa, z którą należy się liczyć.

Ile dana nieruchomość powinna kosztować:

nieruchomości
Author: Guilhem Vellut
Source: http://www.flickr.com
Gdy wyruszamy do biura nieruchomości przedstawiane nam są oferty mieszkań, czy pozostałych nieruchomości już z ich wyceną. Zresztą idąc do biura nieruchomości wiemy ile mniej więcej możemy wydać i przedstawiamy, w jakim przedziale cenowym chcemy szukać nieruchomość. Jednak nim oferty zostaną przekazane do biura nieruchomości muszą one zostać wycenione, a taka wycena nieruchomości trochę kosztuje. Często biuro nieruchomości wycenia nieruchomość (sprawdź co do zaproponowania ma Archicom Polska S.A.) i tę wycenę wliczana w cenę do zapłaty za nieruchomość. Zwraca się w takiej wycenie uwagę na każdy drobiazg. Jeżeli jest to mieszkanie na rynku wtórnym to trzeba zrobić pełną dokumentację każdego pomieszczenia, wszystkich minusów, które będzie trzeba poprawić po wprowadzce, bo one mają wpływ na wysokość ceny, którą podaje się potencjalnemu nabywcy. Autor:

zielony człowieczek z domem
Source: flickr.com
Oczywiście poza samą wyceną można negocjować cenę, jednak nie uda się doprowadzić do tego, że kwota będzie zmniejszona o jakieś 50%. Jeżeli sami sprzedajemy mieszkanie to również musimy podeprzeć się kosztorysem. Wycenę możemy zrobić online, to pozwala na stworzenie takie wstępnej ceny takiego lokalu. To pozwala nam stwierdzić, czy opłaca nam się sprzedawać dane mieszkanie, czy takiej kwoty się spodziewaliśmy. Wiadomo jest, że osoba sprzedające chce otrzymać jak najwięcej pieniędzy, a osoba kupująca mieć mieszkanie za jak najmniejszą kwotę, czyli najbardziej sensownej dla niego cenie. Dlatego tak ważna jest bezstronna wycena.

Tags: mieszkania, nieruchomości, oferty