O niektórych różnicach pomiędzy stuletnim budynkiem a tym wybudowanym w czasach nowoczesnych


Technologie, w jakich budowano domy sto lat temu i wcześniej, być może budzą politowanie młodych osób, ale ten nieco sarkastyczny śmiech w ogóle powinien wybrzmieć. Tego typu budynki najprawdopodobniej będą stały o kilka stuleci dłużej niż te z przełomu XX i XXI wieku. Wystarczy przecież przywołać to tragiczne wydarzenie, kiedy pod balastem mokrego śniegu runął całkiem płaski dach hali targowej.

budowa domu
Author: Marttin Pettit
Source: http://www.flickr.com
Przekonajmy się zatem, co pozostaje powodem tego, że niegdysiejsi budowniczowie zasłużyli sobie na tak duży szacunek.
Ceramika w budownictwie to podstawa. Wiedzą o tym wszyscy, którzy poznali ten temat od kuchni. Weźmy pod uwagę pospolitą cegłę, która przynajmniej od średniowiecza jest wykorzystywana przez murarzy. To niezastąpiony materiał na nowy domek - - w jego wnętrzu będzie przytulnie w trakcie listopadowych słot. Trzeba również pamiętać, że jest to budulec w całości ekologiczny, zatem nowe mieszkanie zostanie wzniesione z poszanowaniem dla natury.
W czasach Polski Ludowej nagminnie stosowano beton i do dzisiaj stoją jeszcze dziesięciopiętrowce z wielkiej płyty i co warte podkreślenia, ciągle mieszkają w nich całe rodziny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy lokatorzy są ukontentowani z takich mieszkań. Wystarczy wejść chociażby tylko na klatkę schodową, aby przekonać się, że jej wygląd pozostawia dużo do życzenia, nawet jeśli widok z zewnątrz jest idealny. Z kolei stare domy często wymagają odrestaurowania. Po gruntownym remoncie już sama elewacja wprawi w podziw nie tylko koneserów stylów architektonicznych (elewacja z cegły). Dlaczego? Otóż dawne budownictwo (zobacz też )materiały ogniotrwałe bywa nadal oceniane jako stylowe i niełatwo odmówić mu wdzięku i niepowtarzalności - po prostu pozostaje ponadczasowe.

wykańczanie domu
Author: TAFE SA Electrical Engineering
Source: http://www.flickr.com
Nieco odmiennie rzecz się przedstawia w przypadku budynków, które wznoszone są od kilkunastu lat. Są one tak pomyślane, aby były niewielkiej wielkości i proste do ogrzania, stąd są niedużych gabarytów, a mury bardzo często wykonano z użyciem dawnych technologii, czyli ceramika w budownictwie nadal jest w dobrej kondycji.
Wspomniana w powyższym akapicie ceramika nie ogranicza się tylko do terminologii związanej ściśle z murarstwem. Dom parterowy trzeba przecież nie tylko wznieść, ale i urządzić, a to zajęcie najprawdopodobniej pochłania najwięcej pieniędzy. Termin ceramika w budownictwie odnosi się również do typowych elementów wyposażenia ulokowanych w naszych toaletach. Mowa w tym miejscu o umywalkach i sedesach, które obecnie są do kupienia w różnych kolorach, a nie tylko w tradycyjnej bieli.

Tags: cegły, Mury, surowce, materiały