O czym powinno się pamiętać, budując domek na wsi?


Własny kąt na prowincji posiada wiele plusów Po czasie wielkiej urbanizacji, pośród obywateli rodzimych metropolii pojawiła się moda na budowę domków za miastem, z dala od zgiełku.

Działanie takie jest już od wielu lat popularne w wielu zakątkach świata, choć głównie uskuteczniane przez wyższe klasy.
Obecnie na domek wakacyjny, czyli tzw. daczę, stać nierzadko middle-class. Miastowi chwalą sobie powolność i cichość wsi, lecz cenę płaci się rezygnując z paru wygód.

Na prowincji nierzadko nie ma rur z wodą, stąd też podczas konstrukcji daczy powinno się wykopywać studnie lub samodzielnie ciągnąć drogie rury. Dodatkowym wydatkiem jest też naturalnie podprowadzenie elektryczności i gazu. Ogrzewanie to mały kłopot, piec gazowy lub węglowy w piwnicy to inwestycja, która się prędko zwraca. Najistotniejsze przedsięwzięcia to przydomowe oczyszczalnie ścieków Klargester.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Author: wfeiden
Source: http://www.flickr.com/
Oczyszczalnie te opierają się na procesach biologicznego i mechanicznego oczyszczania. Oba mechanizmy tworzą dwa etapy. W początkowym, mechanicznym i beztlenowym, odpady fermentują i degradują się na stałe i płynne w specjalnych osadnikach. W następnym etapie biologiczna oczyszczalnia ścieków wykorzystuje tlenowe reakcje fermentacji. Zwykle występujące techniki to drenaż rozsączający, filtr gruntowy i hydrobotanika. Innym rozwiązaniem od przydomowej oczyszczalni ścieków jest toaleta kompostowa. Pożyteczna opcja dla uprawiających role, gdyż obok utylizacji ścieków, otrzymamy wartościowy kompost.

Myśląc o rozpoczęciu małej działalności gospodarczej, takiej jak kawiarnia czy restauracja, trzeba zainwestować w separator oleju, zwany też separatorem tłuszczu. Ścieki oleiste z kuchni nie mogą być usuwane normalnie przez zespół ściekowy, powinny przelecieć przez specjalne maszyny oddzielające.

Jak widać, budowa własnego domku to nie jest łatwa sprawa. Jednak nie wszystko musi być naszym zadaniem, wiele przedsiębiorstw oferuje kompletny zestaw usług, również z zadbaniem o wodociągi i utylizacje. Naturalnie za dopłatą.

Tags: inwestycja, rury, drenaż rozsączający, oczyszczalnia, rur