Najlepsze sposoby konserwowania drewna


Drewno będąc naturalnym surowcem jest bardzo chętnie wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Lekkie, trwałe i bardzo wytrzymałe świetnie sprawdza się w różnych elementach konstrukcyjnych domów i innych budynków, a także jako wykończeniowy materiał. Ale drewno wystawione na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, deszcz czy śnieg dość szybko mogłoby ulec uszkodzeniom, więc niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia.

meble ogrodowe
Author: Greber
Na samym początku drewno należy ochronić przed praktycznie wszystkim, co będzie chciało je zjeść, to znaczy owadami, grzybami i pleśniami. W tym celu używane są impregnaty, to znaczy chemiczne substancje, jakimi pokrywa się surowe drewno przed dalszym malowaniem.

Impregnaty mogą być albo przezroczyste lub w jednym z kilku kolorów, w zależności od tego, jakim sposobem drzewo będzie dalej wykańczane. Poza ochroną przed owadami impregnaty zabezpieczają również wierzchnią warstwę przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu w wielu przypadkach może wystarczyć tylko ich użycie, bez dodatkowego malowania.Oczywiście drzewo pomalowane tylko impregnatem nie będzie się prezentować zbyt efektownie, tak więc po ochronnych warstwach kolej jest na warstwy dekoracyjne. Czasami używa się środki gruntujące, które mają wygładzić strukturę powierzchni i przygotować je dodatkowo pod końcowy lakier. Do malowania drewna wykorzystywane są dwa rodzaje środków. Do pierwszego rodzaju należą bejce, dające matowy wygląd, i czasami należy dodatkowo elementy pomalować bezbarwnymi lakierami. Jeżeli ktoś nie chce się bawić w wielokrotne malowanie, to może zdecydować się na konserwacyjne lakierobejce, którymi wystarczy wymalować do dwóch razy i powierzchnia będzie gotowa.link do www płaskowniki płaskowniki

We wszystkich przypadkach, czy będzie to lakierobejca, czy impregnat, istotne jest właściwe oczyszczenie i przygotowanie drewna. Powierzchnia musi być czysta i w miarę gładka, bezwzględnie należy usunąć wszelakie wióra, żywicę oraz kurz. Drewno musi być malowane w odpowiednich temperaturach, jeśli będzie za zimno lub za gorąco, to używany środek nie wchłonie się dobrze i może nie spełnić swojego zadania.

Tags: drewno, malowanie, impregnaty, bejce, lakierobejce