Najbardziej popularne machiny budowlane


Żadna inwestycja budowlana nie ruszy z miejsca bez pomocy maszynerii. Żurawie użytkowano już w starożytni Grecji. Pierwsze żurawie składały się kilku bloczków i ramienia - tak zwanego wysięgnika.


Teraźniejsze dźwigi (patrz też: dźwigi goleniów) (mienione też żurawiami wieżowymi), należą do największych machin budowlanych. Żuraw budowlany może być stacjonarny lub przejezdny – w takim razie umiejscowiony on jest na podwoziu utworzonym z szyn lub też gąsienic. Z całą pewnością żaden plac budowy nie obejdzie się także bez użycia tak uniwersalnie wykorzystywanego urządzenia budowlanego jakim jest koparka kołowa. Może ona służyć do realizowania wszechstronnych prac na budowach: kształtowaniu przestrzeni, przy noszeniu ziemi na skład czy na środki komunikacyjne albo podczas kładzenia powierzchni drogowych. Koparki kołowe są dosyć zwrotne, poza tym cechuje je trwała budowa i znaczny udźwig.
Budowa
Author: Eli Christman
Source: http://www.flickr.com
Prócz koparek kołowych bardzo popularne maszyny budowlane podobnego typu to: koparki gąsienicowe, koparkoładowarki, i tak zwane minikoparki. Inne nieodzowne w czasie robót budowlanych machiny to: machiny do płaskiego odspajania gruntu, zgarniarki, walce. Walec drogowy natomiast, należy do sprzętów drogowo-budowlanych. Jest on skonstruowany do gładzenia i zgęstnienia nawierzchni przeznaczonej pod drogę rozmaitego typu. Walec drogowy jest to machina samojezdna, w której to przednie albo wszystkie koła zastąpione zostały bardzo ciężkimi "walcami".


Dzięki niezmiernie dużemu ciężarowi walców, maszyna może zrealizować swe podstawowe zadanie: podczas przemieszczania się po świeżej nawierzchni drogowej walec drogowy wyrównuje ją i gęstnieje podłoże. Ubita w ten sposób nawierzchnia jest już niezwykle trwała. Pierwsze walce skonstruowano już w pierwszej poł. dziewiętnastego wieku. Były one ciągnione przez koniki, wpierw sprawiano je z kamienia, w dalszym ciągu z żelaza. W latach 60-tych dziewiętnastego wieku rozpoczęto produkować machiny na parę, a w latach dwudziestych dwudziestego wieku wyprodukowano walce budowlane posiadające silnik benzynowy Diesla. Gęstnienie podłoża zaczęło dawać jeszcze lepsze rezultaty w latach 50-tych, kiedy zmajstrowano walec drogowy wibrujący. Mają one tą wyższość nad statycznymi, iż oddziaływanie ciężaru walców na podłoże jest wspomożone dzięki drganiom. Najbardziej renomowani fabrykanci walców drogowych to: Ammann, Terex, Bomag, Volvo, Hamm, JCB Polska, Wacker, Ingersoll Rand, Vibromax, Sany a także Caterpillar.

Tags: koparka