Mieszkanie w bloku czy dom w zabudowie szeregowej we Wrocławiu – co kupić, na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Wiele osób stających przed wyzwaniem zagospodarowywania swojego kąta, staje jednocześnie przed dylematem, co wybrać – domek szeregowy czy mieszkanie w bloku? Z jednej strony w obu przypadkach będziemy mieli za ścianą sąsiadów, z drugiej jednak luksus życia jest absolutnie niepodobny. Przed wyborem trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę biorąc pod uwagę kapitał, jaki mamy.

Najistotniejsze jest, żeby znać podstawowe różnice pomiędzy domkiem szeregowym a mieszkaniem do kupienia we Wrocławiu. Z pozoru może wydawać się, że warunki w obu przypadkach są bliźniacze, ale to niedobre przeświadczenie.Author: Maciek Lulko
Source: http://www.flickr.com
Dom w zabudowie szeregowej wyróżnia się tym, że jest to domek jednorodzinny, którego ściany boczne – w odróżnieniu do domku wolnostojącego – stykają się ze ścianami bocznymi domów sąsiadujących.Ta definicja dotyczy segmentów środkowych takiej zabudowy. Wyjątkiem są rzecz jasna segmenty zabudowy szeregowej, które są na końcu – w tym przypadku aż trzy ściany (tylna, przednia i jedna boczna) są nieprzylegające. Ten moduł przypomina bardziej zabudowę bliźniaczą. Natomiast mieszkanie (nieruchomości) to zespół pomieszczeń mieszkalnych, znajdujących się w większym bloku, mających odrębne wejście i oddzielonych od mieszkań przylegających. W zależności od umiejscowienia mieszkania może mieć tylko dwie ściany przylegające do innych mieszkań, a nawet wszystkie. To fundamentalne różnice, z których wynikają wady oraz walory życia w szeregówce lub mieszkaniu. Takim jak dla przykładu tutaj: nowe mieszkania na wrocławskim rynku.

Jeżeli chodzi o Wrocław, szeregówki to idealne rozwiązanie dla ludzi lubiących większą kubaturę oraz podwórko przy domu. Mieszkanie w bloku ma zazwyczaj minimalną powierzchnię mieszkalną, a już z całą pewnością nie spotkamy mieszkania z kondygnacją. W przypadku domu szeregowego nie ma takich ograniczeń. Drugą zaletą życia w domku szeregowym jest przylegający do niego obszar. Nie jest to wielka powierzchnia, ale mimo wszystko opcja lepsza od betonowego balkonu w mieszkaniu. Są jednak osoby, które nie czują konieczności zajmowania się podwórkiem. Zarówno minusem i zaletą, jest możliwość posiadania garażu przy domu – taką możliwość mamy przy domku w zabudowie szeregowej, ale poniektórym nie odpowiada takie wyjście ze względu na zapach rozchodzący się z garażu. Niektórzy decydują się na mieszkania do kupienia ze względu na spokój o dom, co związane jest z bliskością sąsiedztwa, ale domki szeregowe nie ustępują tutaj niczym. Zwłaszcza, że przy bliskości sąsiadów nie mamy jednocześnie zakłócania z ich strony np. tupania w sufit lub wody zalewającej od sąsiada z góry.

Tags: mieszkania, Wrocław, domy