Metale o wysokiej trwałości


Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Author: bgeissl
Source: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Piszę o tym, z jakiego rodzaju stali tworzy się dziś urządzenia do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że każdy z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel.
Jeżeli jednak nie śledziliście tej, co jak co starej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie.

Poznaj ponadto inne informacje odnośnie takiej problematyki. Kliknij ten link i przeczytaj więcej pomocnych wskazówek (http://effector.com.pl/pl/elektropolerowanie/) tej kwestii. To również niezwykle Cię zaintryguje.

W programie pokazywano ówcześnie największe, niezwykle wytrzymałe i bardzo ciekawe urządzenia i budynki na świecie - od wielkich wieżowców będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w niebezpiecznych warunkach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Ostatnio przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby pomyśleć dłużej nad materiałami wykorzystywanymi do produkcji tego typu sprzętów. Bo przecież stal z której wyrabia się taką wielką maszynę ważącą ponad pięćset ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszperałem w sieci i natknąłem się na hardox, czyli ogromnie wytrzymałą stal, z jakiej takie pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta niezwykle trwała blacha (sprawdź ofertę = blacha ocynkowana 2mm) trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najcięższych warunkach. Pomyślałem w tym momencie – fajnie, ale prawdopodobnie waży to około 20 razy więcej niż standardowy materiał używany do budowy takich sprzętów. Jednakże, wyszło na to, że nie miałem racji - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są praktycznie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pozwala tworzyć urządzenia i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości bez tworzenia planów budowy, przystosowanych do zwiększonej masy budulca. Właśnie stąd też wywodzi się tak duża popularność tego typu {materiałów.

Pozostając na fali przeszukiwania sieci zwróciłem uwagę, że wyłącznie jedna jedyna huta na całym świecie wytwarza tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany metodę produkcji tej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.Tags: architektura, projekty, stal, Huta

Author: Arek