Które okna drewniane wybrać do własnego domu


Zanim przyjdzie sroga zima należy przyjrzeć się oknom we własnym mieszkaniu lub domu. Czasem oczekują one naprawy nierzadko też całkowitej wymiany. Warto to uczynić przed tą porą roku, aby niska temperatura nie zawitała do naszych domów przez szpary wypaczonych okien.
Obecnie dostępna jest bogata oferta, patrząc na okna. Zwykle wyróżnia się dwa typy: to okna PCV a także okna drewniane (Oknoplast). Oba rodzaje mają swoje wady i atuty. Okna PCV mają już za sobą lata swojej świetności, teraz nadeszła kolej na te drugie. Okna drewniane zrobiły się dziś bardzo popularne, zakłada się je tak samo w domach jak i mieszkaniach. Tam sprawują się wspaniale. Nie są to już modele okien które pamiętać można sprzed lat – im daleko było do wzoru, obecnie innowacyjna technologia wyrobu a także świetna konstrukcja zapewnia odpowiednią jakość owego wyrobu.


Okna drewniane są sztywniejsze od okien z ramą PCV, nie jest też faktem, że gną się pod wpływem słońca (najlepsze okna drewniane w Świdnicy). Odpowiednia impregnacja powoduje też, że nie wypaczają się na skutek wilgoci oraz nie są narażone na wpływ insektów lub trak taśmowy poziomy wszelakiego rodzaju grzybów. Fakt, że posiadają one sztywniejszą konstrukcję skutecznie działa na ewentualnych złodziei, przez te okna nie łatwo jest się włamać. Następną zaletą jest to, że do lokum w mniejszym stopniu dociera gwar z ulicy niż w przypadku okien PCV.


Okno w łazience
Author: OKNOPLAST Sp. z o.o.
Source: OKNOPLAST Sp. z o.o.


Drewno do zrobienia okien drewnianych, a tak naprawdę ich ram, nim dotrze do produkcji przechodzi długi okres przetwórczy, nie może mieć w ogóle wad ani ubytków. W Polsce wykorzystuje się najczęściej drzewo sosnowe, klejone w trzech warstwach specjalnym wodoodpornym klejem. Jest ono w grupie drugiej klasy gatunków drewna.
Zazwyczaj wykorzystuje się też drewno lite, a ono zalicza się do pierwszej klasy gatunku drewna. Na prośbę ramy maluje się bezbarwnym lakierem, wówczas efekt końcowy jeszcze bardziej zadowala. W oknach drewnianych nad wyraz dobrze wyglądają rożne ozdoby.

Tags: okna, drewniane