Kilka istotnych informacji o tym, jak wygląda obecnie rynek mieszkaniowy w Warszawie.


Warszawa od wielu lat uważana jest za najdroższe miejsce w Polsce jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy, będzie to dotyczyć i rynku wtórnego i pierwotnego. Szacuje się, że różnica między rynkiem stołecznym a innymi największymi miastami wynieść może nawet kilkaset złotych, a w stosunku do mniejszych miast różnica będzie jeszcze większa.


Nowoczesne mieszkanie
Source: pixabay.com
Rzecz jasna warszawski rynek jest dość różnorodny i będzie na nim występować duża rozpiętość cen, lecz i tak średnia wychodzi dużo większa niż w reszcie kraju. Jeśli chodzi o lokale używane najwyższe ceny występują przy mieszkaniach zlokalizowanych w centrum, w budynkach sprzed lat sześćdziesiątych, oraz przy lokalach nowszych, po roku 2000. W ich przypadku liczyć się trzeba z cenami na poziomie prawie ośmiu tysięcy, a pojawiają się także oferty wynoszące kilkanaście tysięcy. Jeśli chodzi o najdroższe lokalizacje, to tu od dawna królują historyczne, starsze dzielnice, na przykład w Śródmieściu średni poziom cen mieszkań z rynku wtórnego wynosi blisko dziesięć tysięcy.


Analogicznie będzie wyglądać sytuacja jeśli mówimy o mieszkaniach nowych, również najwyższy poziom cen zanotowano właśnie w rejonie centrum. Wynika to z faktu, że z powodu małej ilości miejsca nie budowano tam zbyt dużej liczby mieszkań, więc i ilość ich na rynku wtórnym jest nieduża, a to znacząco winduje ceny. W pozostałych dzielnicach ceny znacznie się różnią. Ich poziom będzie zależał nie tylko od samej lokalizacji, lecz również od wieku budynku i infrastruktury w okolicy. Zwyczajowo najmniejsze ceny będą miały lokale sprzed około czterdziestu lat, wybudowane w technologii wielkiej płyty (płyty ogniotrwałe) i zlokalizowane gdzieś na obrzeżach. Z kolei mieszkania na sprzedaż Bemowo trzymają stosunkowo wysokie ceny, zapewne z tej przyczyny, że dzielnica ta w ostatnich latach zaczęła się cieszyć dużą popularnością wśród klientów. Interesujące oferty znajdziesz tutaj: Profbud. Tak czy inaczej akurat w stolicy jest co wybierać, jeśli więc ktoś będzie planował zakup mieszkania w tej miejscowości, to raczej bez żadnego problemu powinien znaleźć coś właściwego.

Tags: ceny, centrum, dzielnica