Jakiego rodzaju materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę - panele a może parkiet? Jaki materiał wybrać? Który będzie najlepszy?


Jak pragniemy stworzyć najbardziej trwałą podłogę w domu pojawia się bardzo ważny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej właściwe? Jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada swoje zalety i wady, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jaki wynik chcemy osiągnąć.

Sprawdź w ofercie jakiego zakładu stolarskiego jest deska dębowa?

parkiet
Author: www.podlogi-kopp.pl
Source: www.podlogi-kopp.pl
Parkiet jest stworzony z solidnych gatunków drewna, jak np. parkiet - więcej - dębowy. Mogą to być też inne gatunki, takiego rodzaju buk, klon czy gatunki egzotyczne. Są to lite deszczułki w wyprofilowanym, dosyć często, na wzdłużnych oraz najważniejszych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tak zwanego wpust-wypust. Wielkość deszczułki jest tak naprawdę zależna od modelu parkietu. Parkiety możemy wytwarzać również jako płyty oklejane, gdzie wierzchnią warstwą jest drewno odporne na ścieranie. Pod nim jest sklejona z kilku warstw płyta (sprawdź: płyty warstwowe) z drewna iglastego lub inny typ płyty drewnopochodnej.

Do wyboru mamy naprawdę bardzo dużo typów i wzorów parkietu. Jest to naprawdę popularny i doceniany, zwłaszcza ze względu na swoją solidność, typ parkietu. Co najważniejsze, właściwie konserwowany może służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat. Najbardziej znane modele to model klasyczny i lamelowy. Ten pierwszy jest z litego drewna o grubości do 22 milimetrów. Klepki są połączone na piórko i wpust, jesteśmy w stanie ułożyć różnorodne wzory, jednocześnie parkiet można wielokrotnie odnawiać.


parkiet
Author: Emily May
Source: http://www.flickr.com
Kolejny typ - lamelowy, co oznacza, że jest bez pióra oraz wpustu, z litego drewna jego grubość to 10 milimetrów, jest bardzo często polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele są dosyć szybkie w montażu, ponieważ nawet możemy układać je samemu. Brakuje także konieczności wykańczania, gdyż wszystkie panele są bardzo często wykończone fabrycznie. Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z solidnością oraz funkcjonalnością paneli. Zbudowane są z trzech warstw.

Warstwa wierzchnia jest bardzo często wykonana z solidnego drewna drzew liściastych, natomiast to drewno pokryte jest oryginalnie kilkoma warstwami lakieru. Panele laminowane, identycznie jak drewniane, są złożone z trzech warstw. Górna, czyli użytkowa oraz dekoracyjna, zrobiona jest z laminatu lub papieru dekoracyjnego. Laminat wierzchniej warstwy może być również pokryty warstwą żywicy melaminowej, jaka zwiększa wytrzymałość na działania wody oraz zabezpiecza przed ścieraniem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, w co zainwestujemy zawsze dobrze korzystać z trwałych oraz odpornych materiałów, jak deska dębowa.

Tags: drewno, panele, parkiet