Jakie mamy rodzaje bram garażowych? Jakie posiadają cechy? Która z nich będzie dobra do naszego garażu?


Myślisz nad tym, jak dobrać bramę garażową. Nie zapominaj o kolejności. Najpierw sprawdź w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Kiedy już to będziesz wiedział, w dalszej kolejności pomyśl o rodzaju bramy. Do wyboru masz szereg możliwości.

Bramy garażowe
Author: Normstahl
Source: Normstahl
Pierwszy rodzaj to bramy rozwieralne. Mogą być zainstalowane przed otworem albo w otworze, najczęściej jednak montuje się je niezbyt głęboko w otworze, żeby były zlicowane boczną ścianą. Tego rodzaju bramy są budowane z drewna. Są masywne, wymagają więc mocnej konstrukcji. Rama ościeżnicy może mieć nawet 4-5 centymetrów szerokości. Takie bramy możemy otwierać za pomocą napędu w formie tak zwanych ramion, które poruszaj skrzydłami. Kolejny typ to bramy uchylne, które są montowane w otworze lub za nim, to znaczy wewnątrz garaży. Są dość lekkie, to płaty blachy trapezowej z konstrukcją nośną.

Posiadają próg o wysokości około trzech centymetrów, tak więc przed montażem bramy powinniśmy wykonać wylewkę w garażu. bramy segmentowe możemy zamocować też w otworze lub za nim. Spora ilość producentów w mniejszych bramach zakłada sprężyny naciągowe, natomiast do bram dużych i ciężkich zalecane są skrętne. Niektórzy natomiast stosują tylko ten drugi rodzaj. Przy sprężynach naciągowych ściana ponad otworem powinna mieć przynajmniej wysokość siedemnastu centymetrów.

Takie sprężyny mogą być umocowane w paru pozycjach, zależy to od ilości dostępnej przestrzeni pod sufitem. Bramy segmentowe są również w formie bocznej, to znaczy są otwierane na bok. To niestety droższe rozwiązanie, jednak wygodne, ponieważ tego typu brama będzie mogła spełniać funkcję drzwi. W takiej bramie prowadnice lokowane są na ścianie ponad otworem oraz z boku bramy jak i w posadzce - polecamy.Jeszcze jeden typ - bramy rolowane, inaczej roletowe montuje się w środku, za otworem. Możemy również umieścić ją w wylocie, lecz musiałby on być dość wysoki, ponieważ sporą część światła przejazdu zajęłaby kaseta. Taki rodzaj bramy zamocowany jest przed otworem. To czasami jedyne wyjście, kiedy nie ma widoków na to, aby zastosować inną. Płaszcz bramy zwija się do kasety z wałkiem wewnątrz albo na odkryty wałek.

Wejdź na ten link i zobacz w treści (https://www.workservice.pl/praca/lodz/) znajdujący się tam tekst. Są tam dodatkowe wiadomości. One też podnoszą tę problematykę.

Wielkość takiej kasety zależy od wysokości bramy, to znaczy, im wyższa brama, tym więcej roletek musi zmieścić się w bębnie. Dobrze jest tego typu bramę kupić u autoryzowanego wytwórcy jak bramy Warszawa.

Tags: drewno, ościeżnica, producenta, sprężyna