Jakie kwestie dobrze jest znać gdy mamy zamiar wynajmować mieszkanie?


Osoby mające nowe mieszkanie mogą mówić o ogromnym szczęściu. Kiedy mieszkanie stoi wolne, można je odnająć i dzięki temu zarobić trochę pieniędzy na życie. Decydując się na wynajmowanie mieszkania warto nieźle zapoznać się z podatkowymi przepisami – dzięki ich znajomości można uiścić nieco mniejsze pieniądze do Urzędu Skarbowego. Na początek trzeba wybrać określoną formę najmu. Może to być wynajem prywatny lub prowadzony w ramach działalności gospodarczej.
do wynajęcia
Author: Josef Kocmid
Source: http://www.flickr.com
Opodatkowanie najmu zależy jednakże najbardziej od tego, jaką formę opodatkowania się wskaże w corocznym zeznaniu podatkowym.

Zainteresowały Cię dodatkowe informacje (https://roletomat.pl/czesci-zamienne/wieszak-selve-secublock-1-czesc) przedstawione w tym artykule? Bardzo przyjemnie więc będzie nam podzielić się z Tobą następnymi wątkami. Czekamy na recenzję!

Kiedy decydujemy się na najem prywatny, wtedy można wskazać opodatkowanie według skali podatkowej albo opodatkowanie ryczałtem. Oczywiście wybór konkretnego sposobu opodatkowania zależy między innymi od tego, ile przychodu ma się z wynajmu. Opodatkowanie normalną skalą podatkową to osiemnaście albo trzydzieści dwa procent od wysokości przychodu. Z kolei ryczałt wynosi jedynie osiem i pół procenta. Wbrew pozorom opodatkowanie ryczałtem nie zawsze się opłaca – niejednokrotnie dochody z najmu są tak małe lub [roleta zewnętrzna nie zamyka się] wysokie, że opłacalna jest zmiana rodzaju opodatkowania z jednego na drugi. Kiedy natomiast wybieramy najem w ramach własnej działalności gospodarczej, wtedy można wskazać podatek tradycyjny oraz podatek liniowy. Jeśli interesuje Cię temat - wskazówki, które mogą ci pomóc tu.

wynajem
Author: Ines Hegedus-Garcia
Source: http://www.flickr.com
Skala podatkowa wynosi tak jak w przykładzie wynajmu prywatnego osiemnaście lub trzydzieści dwa procenty od dochodów, zaś podatek liniowy to dziewiętnaście procent. Opodatkowanie wynajmu w konkretnym przypadku jest zależne przede wszystkim najbardziej od wysokości kwot otrzymywanych z najmu, ale również od innych zmiennych. Wielce ważna jest kwestia ilości formalności, które trzeba spełnić przy poszczególnych rodzajach najmu. Nie mniej ważna jest możliwość dokonywania wynajmu okazjonalnego oraz dopuszczalna skala wynajmu, która jest bardzo ograniczona w przypadku wynajmu prywatnego.Z kolei przy najmie prywatnym nie ma obowiązku płacenia składek do ZUS, co bez wątpliwości jest bardzo dużą korzyścią. Można zwrócić uwagę także na ilość wkładanej w najem pracy oraz ilość pieniędzy, które inwestuje się w mieszkanie. Poszczególne rodzaje wynajmu zezwalają na odliczanie ponoszonych kosztów w różny sposób i w różnej wysokości.

Tags: procent, formalności, podatek, opodatkowanie, dochody