Jakie formalności musimy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu?


Z pewnością wielu osobom marzy się swój jednorodzinny dom. Jest on kojarzony między innymi z wygodą, dostępem do swojego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze gdy tylko mamy chęć. Czy jednak warto pochopnie decydować pod wpływem pozytywnych wizji oraz emocji. Trzeba dowiedzieć się jak wyglądają etapy takiego procesu oraz jakie dokumenty trzeba załatwić, by wiedzieć co przed nami. Kupno gruntu oraz decyzja o lokalizacji to właściwie początek ważnych decyzji. Trzeba brać pod uwagę to, jakie są plany rozwoju takiej okolicy oraz jakie udogodnienia mamy na miejscu, to znaczy sklepy, szkoły, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu
Author: Mikhail Golub
Source: http://www.flickr.com
Kolejną rzeczą jest wypis z planem zagospodarowania przestrzeni lub decyzja dotycząca warunków zabudowy.

Czy takie tematy Cię intrygują? Raźno więc kliknij tutaj - ta użyteczna treść (http://dekorianhome.pl/produkty/oswietlenie/kinkiety) bez wątpienia też niezwykle Cię zainteresuje!

Po tego typu dokumenty trzeba udać się do Urzędu Gminy. Następnie trzeba będzie sprawdzić jeszcze inne rzeczy, a mianowicie jakie są możliwości podłączenia gazowego, energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Trzeba zwrócić się do właściwych zakładów z prośbą o wydanie warunków technicznych takich złączy. Wydaje się, że to już sporo, jednak to jeszcze nie wszystko, gdyż będą potrzebne też dokumenty od zarządu dróg, na których będzie decyzja o możliwości połączenia naszej działki z najbliższą z drogą, tak byśmy mieli dostęp do wyjazdu.

Prócz tego potrzebne będą też wyrys działki z mapy ewidencji gruntów czy wypis z rejestru gruntów. Następny krok to projekt, jednak nim się na coś zdecydujemy należy udać się do geodety, w celu uzyskania wszelkich informacji odnośnie naszej działki. To pomoże przy późniejszym projekcie. Następnie musimy zastanowić się nad projektem domu. Są do dyspozycji gotowe projekty domów jednorodzinnych, które architekt musi zaadaptować do posiadanego przez nas gruntu, albo też całkiem nowy projekt, jaki rzecz jasna jest bardziej kosztowny - oto niektóre z projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, wykonanie nowego projektu wymaga czasu o pracy dlatego trzeba się w takim wypadku liczyć z większymi kosztami.Warto popytać wśród tych, którzy niedawno budowali własne domy o dobre projekty domów. Często dopiero po jakimś czasie użytkowania widać wszystkie wady i zalety.

Jeśli chcesz poznać rozpatrywane zagadnienie też z innej perspektywy i szukasz pokrewnych danych, to więcej znajdziesz tutaj (https://megastyro.pl/pl/styropapa-grafitowa/).

Na koniec warto wiedzieć, iż od 2015 roku pozwolenie na wybudowanie domu nie jest wymagane. Wystarczy tylko zgłoszenie, jakie w dużym stopniu ułatwia całą procedurę. Jeśli w ciągu miesiąca starosta nie przedstawi swojego sprzeciwu, można rozpocząć budowę domu, czyli przed nami jeszcze całkiem sporo pracy. Trzeba więc pomyśleć dobrze czy jesteśmy na to gotowi.

Tags: dom, dokumenty, działki