Jakie drewno jest najlepsze do budowy domu? Czy warto w ogóle stawiać domy drewniane?


Jedną z początkowych decyzji, którą musimy podjąć przed rozpoczęciem budowy naszego lokum jest to, z jakiego typu materiałów będzie zrobiony. Bardzo często w dzisiejszych czasach wybór pada na drewniane technologie, i nie ma co się dziwić, bo zapewniają niezwykłą wytrzymałość oraz wspaniały wygląd.


Author: Icopal S.A.
Co więcej, z tego surowca możemy wykonać naprawdę wiele interesujących rzeczy, bardziej i nie aż tak skomplikowanych technologicznie, jak chociażby wiaty drewniane (pokaż więcej drążki drewniane bukowe) Wrocław. Za takimi budowlami stoi naprawdę sporo rzeczy, jednak ten najbardziej istotny odnosi się do krótkiego czasu budowy. Domy takie buduje się naprawdę sprawnie, przez co na tego rodzaju przedsięwzięcia decydują się ludzie, jacy nie mają za dużo czasu, nie mogą sobie pozwolić na budowę przez kilka sezonów. To w związku z tym raczej konieczność aniżeli świadomy wybór. Do tego, wbrew panującemu przekonaniu dobrze zbudowane i używane domy drewniane nie są gorsze oraz mniej wytrzymałe, niż te murowane. Tak samo można powiedzieć o ogniotrwałości.

Dobrze zaimpregnowane elementy drewniane albo zabezpieczenie płytami gipsowo-kartonowymi chroni taką całą konstrukcję przed ogniem. Nie istnieje więc obawa, że decydując się na taką technologię ryzykujemy bezpieczeństwem albo trwałością tak zbudowanego domu. Są różne rodzaje drewna, dzięki jakim można wybudować nasz dom. Jednym z gatunków jest brzoza.


To drewno można łatwo modelować jak również obrabiać, a przez to, iż nie jest najtwardsze, jest łupliwe. Dobrze użyć go do produkcji elementów wykończenia, jak okleina albo sklejka (dowiedz się więcej). Inny, godny zarekomendowania rodzaj, to dąb. Jego trwałość jest zależna od wielkości słojów, a szerokie słoje mówią o wysokiej twardości drewna.

Z jednej strony tego typu drewno jest trudne w obróbce, z kolejnej natomiast jest bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia jak również tarcie. Węższe słoje mówią o tym, że drewno jest zbyt miękkie oraz nieodporne na owady. Tego typu drewno zaś pod wpływem wody staje się bardziej twarde. Może pękać, jeśli nie zostanie dobrze wysuszone. Jest ważne w niektórych gałęziach przemysłu, najbardziej zaś w zawodzie stolarza.

Tags: drewno, budynek, domy, stolarstwo