Jaki budulec domu wybrać?


Gdy podejmujemy decyzję o wybudowaniu domu, jednym z bardzo wielu wyborów jakich należy dokonać, jest budulec, z którego dom chcielibyśmy zbudować. Dziś jest bardzo duży wybór. Można podjąć decyzję o postawieniu domu z drewna, jednak takie cieszą się popularnością głównie poza miastem. Można wybrać zwykłą cegłę, pustaki, kamienie... Oczywiście pamiętać musimy, że z różnych materiałów| odmiennie stawia się konstrukcje, więc dobrze jest sprawdzić czy ekipa, którą chcemy zaangażować jest obeznana z materiałem, który wybraliśmy.


Renowacja budynku
Author: Micolo J
Source: http://www.flickr.com
Oczywiście wybór budulca to nie tylko własne upodobania, ale też koszt. Próbujemy w taki sposób dobrać materiały, aby spełniały nasze wymagania, ale jednocześnie nie rujnowały kieszeni. Jeśli idzie przykładowo o pustaki (więcej o pustaki porotherm) ceramiczne, cena waha się w zależności od wielkości od dwóch do kilkunastu złotych za sztukę. Cegły zwykle są trochę droższe. Zasadniczo postawienie domu ceglanego związane jest z większymi kosztami. Spowodowane jest to także ilością materiałów, które należy kupić. Zasadniczo cegła - strona polecana w temacie - wymiary będzie miała mniejsze niż pustak, wobec tego potrzebujemy jej więcej (zobacz na stronie firmowej).

Z pewnością spotkamy entuzjastów i przeciwników każdego materiału. Jedna grupa osób będzie uważała, że budynek wyłącznie ekologiczny, z drewna lub z polnych kamieni. Dowiemy się, że wyłącznie takie budulce dobrze izolują i nie ma potrzeby wymyślać , należy stawiać domy z tego, co daje ziemia.

Inni znowu powiedzą, że gdy idzie o murowanie, cegły są najlepsze, a ściana z pustaków się rozleci. Na pewno znajdą się też ludzie twierdzący dokładnie odwrotnie - że cegły to niepotrzebny wydatek, pustaki są lepsze i tańsze.

Nie ma jednego idealnego wyjścia. Tak naprawdę samodzielnie musimy zdecydować. Naturalnie trzeba wziąć pod uwagę sugestie innych osób, ale najlepiej, aby byli to ludzie, którzy choć odrobinę mają pojęcie o budownictwie, a nie tylko uważają, że jeden budulec sprawdza się lepiej niż inny, wyłącznie dlatego, że oni go wybrali. Wszelkie wątpliwości najlepiej omówić z fachowcem.