Jak zmienia się rynek nieruchomości


W zeszłych miesiącach obserwujemy wyraźny trend we wzroście inwestycji z zagranicy.
Duże zagraniczne przedsiębiorstwa widzą ogromny potencjał w naszym kraju, dlatego coraz częściej poszukiwane są lokale do wynajęcia w różnych miejscowościach, choć jesteśmy w stanie wskazać kilku liderów. Poza Warszawą to dokładnie Wrocław jest najpopularniejszym miastem do otworzenia oddziału. Dlaczego tak się dzieje?

Niewielkie koszty pracy

Nowoczesne biuro
Source: en.wikipedia.org
Pamiętajmy, że na pewno pasują im znacznie niższe koszty zatrudnienia pracowników. W ostatnich latach przeciętne płace w krajach zachodnich (wliczając w to koszty ubezpieczenia i tym podobne) to około 32 euro za godzinę. U nas jest to raptem 7 euro. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą znacznie obniżyć ponoszone koszty, a przy bieżącej sytuacji jest to bardzo mile widziane.

Najchętniej wybierane lokalizacje

Najczęściej zakłady tworzone są w pobliżu dużych aglomeracji. Kraków, Wrocław czy Gdańsk to najczęstsze wybory wśród zagranicznych inwestorów. Jak widać nie tylko stolica liczy się wśród inwestujących. Przyczyną tego są wyższe koszty najmu biura czy też najwyższe płace w kraju. Przedsiębiorstwa preferują otwierać zakłady w okolicach pozostałych miejscowości, gdzie występuje identyczna kadra z tak samo wysokim wykształceniem, natomiast o znacznie mniejszych wymaganiach.Dodatkowym plusem są oczywiście cały czas tworzone SSE, w których firmy zaczynające produkcję płacą wiele niższe podatki.

Biuro nie tylko w Warszawie

Przestrzeń biurowa
Source: macafconsultancy.com
Tego typu rozrzucenie zakładów po różnych województwach sprawia, że nie ma już potrzeby posiadania biura w Warszawie.

Nie czekaj! Jeśli podobają nasze wpisy, to doczytaj ponadto (https://roletomat.pl/io-homecontrol/czujnik-temperatury-thermis-wirefree-io) nowe i interesujące wątki. Trzeba kliknąć w poniższy link.

Było tak jeszcze dziesięć lat temu, gdy przedsiębiorstwa zagraniczne koniecznie chciały mieć siedzibę w stolicy, bo reszta miast nadal się dopiero rozbudowywała. Obecnie, gdy fabryki otwierane są np. w pobliżu Gdańska czy Krakowa, wygodniej jest otworzyć biura niedaleko nich. Często jednak firmy idą na kompromis. W stolicy tworzona jest główna siedziba, ale nie za duża, natomiast główne biura są w pobliżu zakładów. To sprawia, że znacznie zmienił się rynek wynajmu nieruchomości w całym kraju. Aby się o tym przekonać przeglądając ogłoszenia, gdzie popularne są biura jak np. nieruchomosci.surfland.pl. Pojawia się wiele ogłoszeń najmu małych biur jak i całych budynków.Pozytywne zmiany

Dzięki tworzeniu specjalnych stref ekonomicznych i przemyślanym działaniom lokalnych samorządów, dużo więcej inwestycji zagranicznych rozpoczynanych jest w różnych częściach kraju. Dzięki temu płyną tam duże pieniądze, kurczy się bezrobocie. Te obszary mają niepowtarzalną możliwość rozwoju.

Czy według Twojej opinii, publikowany tekst zasługuje na większą uwagę? Jeżeli tak, to zobacz także pozostałe rekomendowane informacje, które niewątpliwie zaspokoją Twoją ciekawość.

Prawdopodobnie nie dogonią Warszawy, ale istotne jest że młodzi ludzie nie muszą już szukać pracy w stolicy i mogą ją znaleźć przykładowo w Lublinie.

Author: Adam Kozłowski