Jak wykonać pomiar odkształceń z pomocą tensomertu - czytaj cenne porady


Tensometry posiadają zastosowanie w wielu sferach i w wielu przeróżnych obrębach. Są to akcesoria pozwalające na sprawdzian deformacji. Pomiary tensometryczne należą do jednej z częściej wykorzystywanych metod testów napięć na przestrzeni modułu.


Wykorzystanie odpowiedniego tensometru jest zależne od warunków wymagań prób powiązanych z towarem, kształtem modułu konstrukcyjnego, gatunkiem obciążenia, temperaturą. Najszersze zastosowanie odnalazły tensometry oporowe i przy ich przeznaczeniu czyniona jest większa część pomiarów laboratoryjnych i użytkowych.
Tensometry oporowe wyróżniają się sporą precyzją i dokładnością, co pozwala pomiar bardzo malutkich deformacji. Mają niewielkie wymiary, dzięki czemu można nimi badać zjawiska spiętrzenia odkształceń, są niewrażliwe na wibracje i wstrząsy, mogą także pracować w znacznych temperaturach i ciśnieniach.
Pomiar wilgotności desek
Author: Kopp - Podłogi Naturalnie Dosko
Source: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe.


Tensometry powinny w trakcie testu tworzyć całość z badanym obiektem, co łączy się z niezbędnością nadzwyczaj dokładnego ich przyklejenia po uprzednim przygotowaniu gruntu. Warstwa kleju winna być możliwie cienka, jednocześnie zapewniając znakomite przyleganie tensometru, oraz doskonałą izolację elektryczną między tensometrem, a badanym obiektem - pełna propozycja tensometrów. Oprócz tego klej nie może zmieniać własności z upływem czasu i musi być wytrzymały na wpływ temperatury.

Czy ciekawią Cię tego typu wątki? Jeśli tak, to jeszcze więcej (https://ehydrogaz.pl/skrzynki-gazowe-60x60-szafka-gazowa-60x60x25-bezowa-laminat-gdl,c4,p113,pl.html) takiego rodzaju opisów stworzono na naszej nowej stronie. Zachęcamy!Dzięki sposobnościom wykorzystywania odpowiednich systemów pomiarowych, informacje o naprężeniu jest możliwość rejestrować na taśmie magnetycznej, czy w pamięci maszyny cyfrowej. Tensometry oporowe zapewniają łatwość kierowania procesów obciążenia i odciążenia, a ich obsługa jest łatwa i bezpieczna. Niezwykle istotną informacją jest fakt, że tensometry jest możliwość umieszczać na nawierzchniach wyginanych.

Testy tensometryczne potrafią dostarczyć ogrom wiedzy na temat badanego przedmiotu w kontekście jego dynamiczności pracy, solidności, czyniących na obiekt wymuszeń. Dane mogą zostać wykorzystane w celach rozwojowych, jak również w celach monitoringu stanu i diagnostyki. Tensometry elektryczne charakteryzuje duża precyzja i sposobność pomiaru bardzo małych deformacji.

Szalenie interesującym zdał Ci się ów wpis i zawarte w nim informacje? To fantastycznie! Wejdź w poniższy link i przeloguj się na nowy adres tej strony.

Badania te mogą być realizowane nawet w znacznej odległości od elementu badanego.

Tags: pomiary, testy, wstrząs