Jak rozliczać pit 11? Jak to się odbywa? Na jakiego typu zagadnienia powinniśmy zwrócić uwagę?


PIT 11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, ale również o kosztach i pobrań zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Taka informacja to podstawa do właściwego przygotowania zeznania rocznego innego typu jak pit 37 albo pit 36.


Często można usłyszeć od znajomej osoby, iż akurat dostałem pit 11 i co można z tym zrobić, jak powinniśmy się z tego rozliczać? O przedłożenie pit 11 Podatnik nie musi wnioskować, gdyż to płatnik musi wystawić oraz przedłożyć informację z własnej inicjatywy.
Zegary LEFF Metlev
Author: Calvado
Source: Calvado


W określonych przypadkach zamiast takiego pitu, może wystawić pit 40, ale tylko na wnioskowanie podatnika, jaki zostanie przedłożony przed 10 stycznia roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.


reklama
Author: Azchael
Source: http://www.flickr.com


W tej sytuacji pit 40 będzie zastępować pit 11, natomiast podatnik nie musi ponadto rozliczać się już ze skarbówką.

Jeżeli zaciekawiła Cię ta kwestia, szybko sprawdź link wypożyczalnia rusztowań łódź a poznasz o wiele większą ilość szczegółów, które z pewnością wywołają na Twojej twarzy śliczny uśmiech.

W sytuacji jeśli są to zagraniczne wypłaty, w pewnych sytuacjach pit 11 będzie zastępowany informacją IFT. Najbardziej istotną formę przedłożenia pit 11 do urzędu skarbowego jest forma elektroniczna, tzw. rozliczenie pit online-pitax. Płatnik jednakowoż nie jest zmuszony, by korzystać z e-podpisu. Wystarczający jest zestaw danych, który jest potwierdzeniem autoryzacji.


Inni płatnicy, takie jak spółka z.o.o. muszą jednakże mieć taki podpis. W określonych przypadkach można wysłać do skarbówki pit 11 w formie drukowanej.
Pamiętajmy też, iż jak mamy jakieś kłopoty z wypełnieniem pitu to zawsze możemy skorzystać z pomocy, na przykład z programów komputerowych do ich wypełniania. To bardzo powszechny, intuicyjny sposób dla każdego z nas. Znacząco ułatwia to całą procedurę, na pewno więc warto z tego skorzystać.

Tags: Podatnik, IT, dane, kłopoty