Jak należy murować ścianę? Jakie są zasady? O czym na pewno trzeba pamiętać?


Do wybudowania ścian zewnętrznych używać można różnego rodzaju surowce, na przykład gazobeton, ceramika albo silikat. Jakie znane są najważniejsze reguły murowania, które musimy poznać. Jak wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynamy od pierwszej warstwy - ściany musimy stawiać na zaizolowanym fundamencie. Niezależnie od tego, jaką technikę murowania wykorzystamy, pierwsza warstwa muru powinna być położona zaprawie standardowej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej podstawowe zadanie to zniwelowanie ewentualnych nierówności w poziomie fundamentu, przez co możemy otrzymać idealny poziom.


murowanie
Author: Martin Pettitt
Source: http://www.flickr.com
W tym momencie powinniśmy się także postarać o wyznaczenie przewidzianych na projekcie kątów narożników. Takie murowanie zgodnie z założonym planem zaowocuje mocną konstrukcją - przeczytaj na stronie producenta. Żeby zachować identyczny poziom na wszystkich ścianach, dobrze jest użyć sznurek murarski, jaki jest rozpięty na gwoździach wbitych w mur. Przed kolejnym etapem prac musimy zaczekać, aż zaprawa się zwiąże, żeby nie zniekształciła się z powodu ciężaru kolejnych części muru. Kolejne warstwy bloczków należy ustawić już na mocno utwardzonej zaprawie. Istotne jest wyznaczenie narożników. Stawianie ściany zaczyna się od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, następnie wystarczy już tylko zaznaczyć otwory. Należy starać się uniknąć ucinania bloczków czy pustaków w tych miejscach. Ważna czynność - wiązanie muru. To ma duże znaczenie, gdyż ściany utrzymują obciążenia z dachu oraz stropów. Powinny być ustawione pionowo, zaś jej elementy wypoziomowane w każdym rzędzie, by naciski działające od góry rozchodziły się równomiernie. Żeby mur nie rozpadł się, bloczki czy pustaki powinny być dobrze razem związane, co oznacza, iż są poustawiane w kolejnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co mniej więcej 0,4 wysokości elementu.


pustak
Source: pixabay.com
Bardzo dobrze powinny być związane naroża. Również zbrojenie jest nieodzowne, bo ściany powinny być związane zbrojonymi wieńcami, jakie są umiejscowione na wysokości każdego stropu, a także w ściance kolankowej, na której będzie oparty dach. Wszelkie dobre materiały do murowania musimy kupić w specjalistycznych budowlanych punktach, odnaleźć w takich miejscach możemy różne elementy służące do budowy - pobierz cennik.

Czy zaintrygował Cię ten artykuł? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to naciśnij to (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/wentylacja-po%C5%BCarowa/systemy-nadci%C5%9Bnienia-klatek-schodowych/) i przeczytaj tam następne zajmujące posty. Nie czekaj!


Tags: mur, ściana, konstrukcja, technika, materiały