Jak najlepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym? O czym dobrze wiedzieć? O czym koniecznie pamiętać?


Bez wątpienia, kupno mieszkania na rynku wtórnym jest związane bardzo dużą ilością kwestii, a jednocześnie potencjalnymi problemami. Może np. wystąpić takie ryzyko, iż nabędziemy mieszkanie zadłużone albo z lokatorami. Musimy wiedzieć jak możemy tego uniknąć. Jak więc najkorzystniej nabyć mieszkanie używane?


mieszkanie
Author: Arto Brick
Source: http://www.flickr.com
Nie trzeba głośno oraz wszędzie ogłaszać, iż kupię mieszkanie, ponieważ aktualnie lokalów jest naprawdę wiele i to sprzedawcy, zaś nie kupujący powinni się starać o najlepszą transakcję. Jednak nie oznacza to, iż kupno mieszkania będzie bezproblemowy, bo niekiedy zdarzają się niezbyt miłe sytuacje, o których należy wiedzieć. Przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego konieczną kwestią jest sprawdzenie stanu księgi wieczystej mieszkania, jakie planujemy zakupić. Dzięki temu ustalimy, iż sprzedający jest osobą, która jest rzeczywistym właścicielem mieszkania - warte przeczytania.

Czasem spotyka się przypadki, gdy za właściciela przy sprzedaży powołują się np.

Często o rzeczach, które nam się podobają dowiedzieliśmy się na bazie oceny. Może w taki sposób będzie w tym przypadku, ponieważ zapraszam do lektury (https://www.eremit.pl/bryly-ogrodowe/) zbliżonego tekstu.

najemcy, jacy mają prawo posiadania mieszkania, ale nie są jego pełnoprawnymi właścicielami. Przed kupnem mieszkania najbardziej korzystnie spytać, czy mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia. Prawo dożywocia to uregulowana w Kodeksie cywilnym umowa dożywocia, jaka polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca jest zobowiązany zagwarantować zbywcy dożywotnie utrzymanie. Praktycznie chodzi o to, że na przykład bliska właścicielowi mieszkania osoba jest w stanie zamieszkać w nim aż do swojej śmieci, i nie ważne, kto jest właścicielem mieszkania. Przy zakupie mieszkania na wtórnym rynku najprawdziwszą uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy żyją w nim zameldowani lokatorzy.


dokumenty z baknku
Author: Sean MacEntee
Source: http://www.flickr.com
Powinniśmy zażądać od sprzedającego dostarczenia zaświadczenia, iż w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na datę takiego zaświadczenia, jeżeli na przykład zaświadczone jest wystawione na trzy miesiące przed okresem planowanej sprzedaży, tak więc może się zmienić. Najbardziej korzystnie więc zadbać, aby zaświadczenie odnoszące się do zameldowania miało datę z dnia sprzedaży mieszkania. Duża liczba osób, które pragnie sprzedać szybko mieszkanie korzysta z różnych opcji, jak skup nieruchomości, zwłaszcza jest to popularne w Szczecinie. Warto o tym wiedzieć, chociaż nie ma to ogromnego znaczenia, kiedy kupujemy mieszkanie.

Tags: Ryzyko, właściciel, zaświadczenie