Jak bezpiecznie kupować mieszkanie na rynku wtórnym?


Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z serią potencjalnych problemów. Jest przykładowo ryzyko, iż nabędziesz cztery kąty zadłużone bądź z lokatorami. Jak się tego ustrzec? Jak bez ryzyka nabyć używane gniazdko i co koniecznie sprawdzić przed zakupem?
deweloper
Source: www.morguefile.com
Przy zakupie gniazdka z wtórnego rynku ważną kwestią jest ocena stanu wieczystej księgi mieszkania, które chcemy nabyć.

Jeżeli podoba Ci się prezentowany tekst, to z pewnością zaciekawią Cię też rekomendowane informacje (https://assystem.com.pl/nadzor-budowlany/), które znajdziesz tutaj - one wciągną Cię całkowicie.

Ma to na celu ustalenie, czy sprzedającym jest osoba, która jest właścicielem kwatery. W praktyce spotyka się przypadki, kiedy za właściciela przy sprzedaży powołują się np. najemcy, którzy mają prawo dysponowania mieszkaniem, jednakże nie są jego posiadaczami. Nie każde mieszkanie posiada jednakże przewidzianą księgę wieczystą, jest tak nierzadko w wypadku spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. W takim przypadku trzeba poprosić posiadacza o poświadczenie potwierdzające jego prawo do mieszkania, na przykład akt notarialny. Dodatkowo skontrolowanie w księdze wieczystej stanu prawnego lokalu służy zweryfikowaniu, czy mieszkanie nie jest obarczone długiem, w postaci przykładowo kredytu hipotecznego. Przed zakupem mieszkania, które jest zadłużone powinno się więc dopilnować tego, aby wszystkie figurujące w niej hipoteki zostały wyeliminowane. Przed zakupem mieszkania warto spytać, czy mieszkanko nie jest obciążone tak zwanym prawem dożywocia. Chodzi tutaj o umowę dożywocia. Polega ona na tym, że w zamian za przydzielenie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.



wysprzątane mieszkanie
Author: Emily May
Source: http://www.flickr.com
Co istotne, prawo dożywocia nie musi być wykazane w księdze wieczystej. Żeby zatem nie być przymuszonym do ponoszenia kosztów, należałoby zatroszczyć się o to, by w umowie sprzedaży mieszkania znalazło się oświadczenie zbywcy, że mieszkanie nie jest obciążone prawami trzecich osób. Jedynie na owej podstawie można domagać się odszkodowania na wypadek, gdyby zbywca złożył nieprawdziwe oświadczenie w tejże kwestii.
Kupujący winien też domagać się od właściciela mieszkania okazania poświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej czy też wspólnoty mieszkaniowej, że nie ma on zaległości z tytułu czynszu. Analogicznego zaświadczenia należy domagać się również w przypadku opłat za gaz.
Teraz możemy zasiąść przed komputerem i wbić w przeglądarkę przykładowo hasło: mieszkania Grochów - apartamenty na grochowie, bądź mieszkania na sprzedaż Bielany.

Tags: nieruchomości, apartamenty, kredyty