Hipoteczna renta – co należy robić, ażeby nie stracić na dożywociu


Na polskim rynku oferowany jest produkt pod nazwą „dożywotnia hipoteczna renta” (lub podobną), zorientowany na seniorów – posiadaczy majątku. Niesie on jednakże za sobą nie tylko korzyści, ale także ryzyko.


Konstrukcja układów o dożywotnią rentę hipoteczną, która osiągalna jest w ofercie kilku spółek, oparta jest na rozporządzeniach kodeksu cywilnego o dożywociu i (w zależności od oferty) rencie.
zszywacz


Ogólnie renta hipoteczna polega na przeniesieniu własności nieruchomości na spółkę w zamian za wypłatę seniorowi dozgonnej renty oraz zapewnienie mu prawa mieszkania w przekazanej nieruchomości (dowiedz się więcej o rencie hipotecznej). Ważne jest, że spółka nabywa prawo do posiadłości od razu z momentem zawarcia umowy. Uprzedni posiadacz zostaje wyłącznie korzystającym z domu oraz uprawomocnionym do świadczeń z tytułu renty. Nieruchomość nie może już zostać przez niego zbyta, nie staje się też obiektem dziedziczenia. Tym bardziej powinno się więc przed zawarciem umowy skontrolować, jakie będą nam należeć się uprawnienia i ograniczenia tyczące się zamieszkiwania oraz rozporządzania posiadłością i jakie są gwarancje wypłaty świadczenia.

Czy ta problematyka przykuła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę (https://biuroinwest.pl/przeglady-techniczne-budynkow.html), która dotyczy omawianej sprawy, więc zapewne też Cię zaintryguje.

Ważne, aby w umowie znalazły się postanowienia, jakie uporządkują reguły korzystania z posiadłości. Dla przykładu jeśli dożywotnik będzie potrzebował wynająć mieszkanie bądź jego część, powinien zatroszczyć się o to, ażeby takie uprawnienie zostało przewidziane w umowie. Zawarcie umowy najmu bądź podnajmu będzie bowiem wymagało zgody i udziału spółki jako posiadacza nieruchomości (skontaktuj się z nami). Wszelkie kwestie powiązane ze swobodną eksploatacją mieszkania czy przeprowadzaniem remontu muszą także zostać uregulowane w umowie.


renta hipoteczna
Author: John Menard
Source: http://www.flickr.com


hipoteka zwrotna
Author: Gage Skidmore
Source: http://www.flickr.com


Pamiętajmy także o kosztach ubezpieczenia nieruchomości – te w oferowanych na rynku umowach z reguły obciążają dożywotnika. Warto zatem zagwarantować sobie prawo wyboru ubezpieczyciela.
Umowa winna również wprost określać, czy oraz na jakich warunkach możliwe będzie korzystanie z pomieszczenia przez innych lokatorów, dla przykładu osoby bliskie dożywotnika. Hipoteka zwrotna bywa godziwym rozwiązaniem, jednak musimy uważać na to co sygnujemy.

Tags: gra, ubezpieczenia, właściciel