Gdzie powstają technologie high-tech i kto je tworzy?


Do wzrostu gospodarczego różnego typu przedsiębiorstw czy też organizacji badawczych mogą się niezwykle przydać specjalne placówki, które są prowadzone przez specjalistów z różnych zakresów nauki.




bawiące sie dzieci
Author: Brisbane City Council
Source: http://www.flickr.com


Miejsca tego typu mogłyby także, dzięki prowadzonym przez siebie pracom, mieć znaczny wpływ na zasobność wchodzących w ich ramy członków.


W ten sposób każdy poznański park technologiczno przemysłowy (sprawdź tutaj) naukowy popiera konkurencyjność i wspomaga nowoczesne rozwiązania. Z powyższych korzyści korzystają m.in. uniwersytety czy placówki badawczo-rozwojowe. W wyniku działań związanych z prowadzeniem tzw. inkubatorów firm zauważalny jest stabilny wzrost ilości nowo powstałych podmiotów gospodarczych, które działają opierając się o nowoczesne technologie. W rzeczywistości taki techno-park jest zespołem oddzielnych budynków razem z całą wymaganą infrastrukturą. Ma to na zamyśle zwiększenie przepływu m.in. wiedzy między zrzeszonymi przedsiębiorstwami, a jednostkami naukowymi.


Miejsca, w których koncentrują się parki technologiczne czy naukowo-technologiczne, zazwyczaj nazywane bywają jako technopolis albo technopolia. Ich powstawanie jest związane z tzw. trzecią rewolucją przemysłową. Najistotniejszą gałęzią przemysłu jest taka, która dotyczy wysokiej technologii. W jej zakres wchodzą takie branże jak lotnictwo czy też kosmonautyka lub przemysł farmaceutyczny.




Na szybszy wzrost takich technologii bardzo duży wpływ mają takie czynniki jak np. sąsiedztwo opisywanych parków naukowych, profesjonalne wykształcona kadra czy też dobrze wyposażona infrastruktura techniczna. Równie ważne są także stosownie wielkie nakłady finansowe. Bez pieniędzy nic nie byłoby prawdopodobne.

Tags: rozwój, wynik, firma, proces, instytucje