Dach płaski, staje się uosobieniem współczesnego budownictwa


Zadaszenie, to zwieńczenie całego budynku i równocześnie jeden z najistotniejszych elementów domu. Ochrania mieszkańców przed deszczem, śniegiem, wiatrem, hałasem, uciekaniem ciepła w zimie oraz chroni dom przed przegrzaniem, latem. Musi być więc szczelny, wytrzymały i dający poczucie bezpieczeństwa. A to wszystko jest uzależnione nie tylko od surowców pokryciowych, ale również innych jego elementów, jak właściwa izolacja, uszczelnienie itp. Chociaż rola zadaszenia przez wieki nie ulegała gruntownym przeobrażeniom, to dziś wraz z rozwojem i postępem technologicznym, wizerunek budynków i ich konstrukcja ulega ciągłej przemianie. Od niedawna, można zaobserwować trend do tworzenia obiektów ze stropodachem.


Dach pokryty papą izolacyjną
Takie wyjście coraz częściej wykorzystywane jest także w przypadku domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Co prawda dom z tradycyjnym, stromym zadaszeniem , można również wydajnie zaizolować, mimo to skłonność do budowy domów z zadaszeniem wielospadowym wyraźnie ulega zmniejszeniu, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w całej branży budowlanej. Nazwę dach płaski, stosuje się do dachów o nachyleniu względem poziomu od 0 do 3%. Dach - odsyłam do tego serwisu - płaski w zależności od rodzaju, wykonany jest z kilku warstw, z których każda spełnia określone funkcje. Materiały używane na stropodachach powinny całkowicie chronić zadaszenie przed przepływem wód opadowych, zniszczeniami i uszkodzeniem konstrukcji nośnej. Warto zaznaczyć, że zadaszenia całkiem płaskie, nie pojawiają się. W celu uzyskania warstwy kształtującej pochylenie, można zastosować styropianowe kliny dachowe.

Źródło -


membrany dachowe
Author: Marma Polskie Folie
Source: Marma Polskie Folie
Kliny styropianowe są idealnym wyjściem gdy zamierzamy otrzymać lekką konstrukcję dachu. Ich głównym zadaniem jest odpowiednie rozprowadzenie wody opadowej z pokrycia dachowego. Czy warto ocieplać stropodach? Odpowiedź jest jednoznaczna – z dbałości o przyrodę oraz ze względów oszczędnościowych, warto zdecydować się na położenie warstwy izolacyjnej dachu. Prawidłowo ułożona warstwa papy na styropianie pozwoli bardzo skutecznie z pozytywnym skutkiem wyeliminować straty ciepła, a co za tym idzie zmniejszyć zużywaną przez dom energię. Jeżeli chodzi o surowiec termoizolacyjny, to trzeba zadbać, aby był najlepszej jakości. Dzisiaj produkowane papy termozgrzewalne, należą do nowoczesnych metod krycia dachów. Są efektem wielu lat eksperymentów w produkowaniu materiałów bitumicznych. Dzięki temu, stały się najwłaściwszym materiałem do hydroizolacji stropodachów w naszych warunkach pogodowych.

Może Cię też zainteresować -

Tags: dom, materiał, styropian, ociepla