Chcesz zakupić mieszkanie na rynku wtórnym? Masz już upatrzone mieszkanie? Miej na uwadze, ażeby zwrócić uwagę na parę kwestii


Każdy myśli o własnym mieszkaniu. Propozycji kupna jest naprawdę dużo, ale to często decyzja bardzo przyszłościowa, więc musimy bardzo przeanalizować wszystkie “za i przeciw”. Szczególnie odnosi się to do kupna mieszkania na rynku wtórnym. O czym więc należy pamiętać?

Rzeszów
Author: jmv
Source: http://www.flickr.com
Nowe z rynku pierwotnego łatwo sprawdzić. Natomiast mieszkania z rynku wtórnego bardzo ważną sprawą jest przeanalizowanie stanu księgi wieczystej mieszkania, jakie pragniemy nabyć. Ma to na celu potwierdzenie, iż sprzedającym jest osoba, która jest rzeczywistym właścicielem mieszkania. W praktyce mamy przypadki, kiedy za właściciela podczas sprzedaży powołują się np. najemcy, którzy posiadają prawo posiadania mieszkania, ale nie są jego właścicielami.

Przed zakupem mieszkania warto spytać, czy mieszkanie nie jest obciążone tak zwanym prawem dożywocia. Chodzi tu o umowę dożywocia, uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Polega ona na tym, iż w zamian za przeniesienie wartości nieruchomości nabywca zobowiązuje się na zapewnienie zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Pragniemy Cię zaprosić do nowej witryny, na której oczekuje na Ciebie dużo specjalistycznych informacji. Nie czekaj i po prostu kliknij odnośnik (http://www.assystem.com.pl/ogrodzenia/).

Znaczy to w praktyce, iż na przykład osoba bliska właścicielowi domu jest w stanie mieszkać w nim aż do swojej śmierci, niezależnie od tego, kto jest właścicielem mieszkania. W takim wypadku na sprzedaż lokum musi się zgodzić osoba, na rzecz jakiej ustanowiono umowę dożywocia. W innym wypadku sprzedaż mieszkania bez tej zgody powoduje, iż transakcja sprzedaży będzie obciążona wadą prawną.Przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym w Rzeszowie baczną uwagę należy zwracać na to, czy są w nim zameldowani mieszkańcy. Musimy więc zażądać od sprzedającego przedstawienia zaświadczenia, iż w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Zawsze trzeba zwracać uwagę na datę takiego zaświadczenia, jeżeli na przykład zaświadczenie jest wystawione na 3 miesiące przed terminem zaplanowanej sprzedaży stan aktualny może ulec zmianie. Dlatego najbardziej korzystnie zadbać o to, ażeby zaświadczenie odnoszące się do zameldowania miało datę z terminu sprzedaży mieszkania.

Kupujący powinien także wymagać od właściciela mieszkania przedstawienia zaświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty mieszkaniowej, iż nie istnieją zaległości z tytułu czynszu. Dość zbliżonego zaświadczenia należy domagać się również w sytuacji opłat za gaz czy za prąd.

Wszystkie prezentowane tu dane pod linkiem są bardzo ciekawe, zatem nie wahaj się dłużej, tylko znajdź większą ilość wiadomości, które Cię fascynują.

Co więcej warto zapisać w umowie sprzedaży mieszkania, iż do mieszkania przynależy piwnica.

Tags: mieszkania