Blachy o niezwykłej trwałości


Czyli o tym, z jakiego rodzaju stali tworzy się w dzisiejszych czasach maszyny (przykładowo podobne do tych: do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że każdy z nas oglądał z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie.


Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Author: bgeissl
Source: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W serialu ukazywano ówcześnie największe, niezwykle wytrzymałe i najciekawsze maszyny i konstrukcje na świecie - od wielkich wieżowców będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne koparki czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych miejscach, na przykład w kopalniach. Omawiano także ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Intrygują Cię dalsze newsy na ten temat? To fenomenalnie, bo z radością stworzyliśmy dla Ciebie kolejne zbliżone wpisy.Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO
Author: MEVACO
Source: MEVACO
Ostatnio przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się więcej nad sprzętami wykorzystywanymi do produkcji tego typu maszyn. Bo przecież stal z której wyrabia się taką ogromna ciężarówkę która waży niemalże pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszukałem informacji w sieci i zobaczyłem hardox
cięcie blachy
Author: Bosch
Source: www.bosch-media.pl
Pomyślałem w tym momencie – fajnie, ale prawdopodobnie jest to jakieś 20 razy więcej niż standardowy budulec wykorzystywany do konstruowania tego typu elementów.https://www.zstgroup.pl/ - www.zstgroup.pl/ -Oczywiście, okazało się, że się myliłem - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej wytrzymałości są praktycznie tej samej grubości, co jej częściej używany odpowiednik. To pozwala tworzyć urządzenia i specjalistyczne elementy o zwiększonej wytrzymałości pomijając proces tworzenia planów budowy, dostosowanych do większej masy budulca. Stad też wywodzi się ogromna popularność tego typu materiałów]blach.


Pozostając na fali przeczesywania informacji w internecie zwróciłem uwagę, że tylko jedna jedyna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja opatentowany system produkcji takiej blachy, a jej formułę trzymają w tajemnicy.

Tags: program, architektura, pojazdy, projekty, blacha, stal, Urządzenia, maszyny, Huta, koparki, materiały, budownictwa

Author: Arek