Bardzo ważne kwestie dla początkującego przedsiębiorcy. Co trzeba wiedzieć na początku?


Kompletowanie zespołu do pracy zwykle zajmuje dużo czasu, szczególnie kiedy dopiero rozpoczynamy swoją działalność i robimy pierwsze kroki. Jeśli wiele rzeczy potrafimy zrobić samodzielnie, to bardzo dobrze, ale sprawy księgowe, za które jesteśmy odpowiedzialni, najlepiej będzie powierzyć komuś doświadczonemu, z właściwym przygotowaniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie księgowości. Możemy wybierać spomiędzy 2 opcji – zewnętrznego biura rachunkowego, lub księgowego w firmie.

Posiadanie wśród personelu księgowego, który na bieżąco wprowadza do systemu i księguje dokumenty oraz przygotowuje faktury itp., jest szalenie wygodne z kilku względów. Przede wszystkim przepływ informacji jest dużo szybszy. Księgowy po prostu jest na miejscu i w każdym momencie może wspomóc zespół pomocą i radą. Księgowa (www.biuro-protax.pl/) analizuje miesięczne bilanse, na bieżąco udziela porad, czy mamy przejść na liniowy podatek dochodowy, rozliczy kontrahentów, sporządzi dokumenty i wszelkiego rodzaju umowy (poznaj portal Cena Biznesu). Księgowa w miejscu pracy może jednocześnie być osobą z sekretariatu oraz nadzorować naszą korespondencję. Co więcej przypilnuje wszystkich opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o sprawy kadrowo-płacowe itp.
dokumenty
Author: Jacob Edward
Source: http://www.flickr.com


Jeżeli nasz personel będzie używać prywatnych aut do celów firmowych, wówczas możemy refundować im koszty używania prywatnych samochodów. Rozliczać powinni się z realnie przebytych kilometrów, a służyć temu ma ewidencja przebiegu pojazdu, jaką prowadzi księgowość. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej - w przypadku personelu . Jednak w przypadku, kiedy autem służbowym będziemy jeździć sami, opłata za jeden kilometr jest szalenie ważna, ponieważ opłaty związanie z jego eksploatacją księgowość może zaliczyć do kosztów firmowych. Kilometrówka jest w tym przypadku odliczana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek dochodowy!


Gdy nie musimy się głowić, do kiedy PIT lub czy przelew ZUS-ów poszedł w terminie, możemy bez zbędnych czynności oddawać się temu, co potrafimy najlepiej i realizować postawione sobie założenia w firmie, rozszerzając pole jej działalności i skupiając się na dynamicznym rozwoju (czytaj do kiedy pit złożyć).

Tags: ZUS, PIT, opłaty